Zentiva PL Sp. z o.o.

Artilla

Dostępne dawki:

tabl. draż. 0,02 mg+ 0,075 mg 21 szt. 22,42 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria X
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Papierosy
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.
Dziurawiec
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.

Opis:

Wskazania
Doustna antykoncepcja.
Dawkowanie
Tabl. draż. stosowane są zgodnie z wyznaczonym schematem, każdego dnia w przybliżeniu o tej samej porze. Tabl. przyjmuje się popijając niewielką ilością wody zależnie od potrzeby. Przez kolejne 21 dni przyjmuje się 1 tabl./dobę. Stosowanie tabl. z kolejnego opakowania należy rozpocząć po 7-dniowej przerwie, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. Krwawienie pojawia się po około 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabl. i nie musi zakończyć się przed rozpoczęciem nowego opakowania. Szczegóły dotyczące dawkowania, patrz ChPL.
Przeciwwskazania
Zakrzepowe zapalenie żył, zespoły zatorowo - zakrzepowe (w wywiadzie i w chwili obecnej). Ciężkiego stopnia niewydolność wieńcowa, udar mózgu. Podejrzenie lub rozpoznany nowotwór narządu rodnego lub inny hormonozależny. Krwawienie z narządu rodnego o niejasnej przyczynie (możliwość nowotworu). Ciąża lub podejrzenie, karmienie piersią. Łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby, jej niewydolność, żółtaczka cholestatyczna w wywiadzie oraz genetycznie uwarunkowane hiperbilirubinemie. Anemia sierpowatokrwinkowa, niedobór antytrombiny III.
Interakcje
Rifampicyna zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Gryzeofulwina, doustne środki przeciwcukrzycowe, barbiturany, fenytoina, ampicylina, tetracykliny i alkohol mogą z preparatem wzajemnie obniżać swoją skuteczność.
Działania niepożądane
W trakcie pierwszych 2-5 cykli mogą wystąpić plamienia/krwawienia w środku cyklu. Wynikają one z okresu adaptacji do nowej sytuacji hormonalnej organizmu. Najczęściej ustępują wraz z prowadzoną terapią i nie zmuszają do jej przerwania. Jako objawy niepożądanego działania preparatu obserwowano: nudności i wymioty oraz zaburzenia jelitowe, zmiany w obrębie gruczołów piersiowych, zaburzenia metaboliczne, zmiany skórne, depresję, napady migreny, nadciśnienie, ból oczu przy stosowaniu szkieł kontaktowych. Wyjątkowo występowały: zmiany zatorowo-zakrzepowe, nowotwory hormonozależne, schorzenia wątroby, SLE, pląsawica.
Działanie
Monofazowy, doustny środek antykoncepcyjny. W preparacie zastosowano gestoden - gestagen trzeciej generacji o silnym i wysoce swoistym działaniu progestagennym. Gestagen ten charakteryzuje się znikomym działaniem androgennym, dzięki czemu stwierdza się korzystny wpływ preparatu na gospodarkę lipidową organizmu. Związek nie wykazuje także działania estrogennego. Nie zaburza też układu krzepnięcia (antytrombina III) oraz gospodarki węglowodanowej. Nie stwierdzono wzrostu ciśnienia krwi oraz przybytku mc. u kobiet przyjmujących preparat. Długotrwałe stosowanie preparatu wpływa oszczędzająco na błonę śluzową endometrium i jajniki, przez co zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory endometrium i jajników. Po zaprzestaniu jego stosowania powraca płodność u kobiet. Preparat zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną (standaryzowany współczynnik Pearla wynosi 0,18).
Skład
1 tabl. powl. zawiera 0,075 mg gestodenu i 0,02 mg etinylestradiolu.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.