B. Braun Melsungen AG

Aminoplasmal® B.Braun 10% E

Substancje czynne:

Amino acids Electrolytes

Dostępne dawki:

inf. [roztw.] 10 but. 250 ml X 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Dostarczenie aminokwasów w żywieniu pozajelitowym w przypadku, jeśli żywienie doustne lub dojelitowe nie jest możliwe, jest niewystarczające lub przeciwwskazane. Do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2 lat. W żywieniu pozajelitowym inf. aminokwasów powinny być zawsze podawane w połączeniu z odpowiednimi roztworami dostarczającymi energię, np. z roztw. węglowodanów.
Dawkowanie
Dawki są dostosowywane zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem na aminokwasy i płyny w zależności od stanu klinicznego pacjenta (stanu odżywienia i/lub stopnia katabolizmu azotu w związku z chorobą podstawową). Dorośli i młodzież w wieku 14-17 lat: średnia dawka dobowa: 10–20 ml/kg mc. co odpowiada 1,0-2,0 g aminokwasów/kg mc. co odpowiada 700-1400 ml w przypadku pacjenta o mc. 70 kg. Maks. dawka dobowa: 20 ml/kg mc. co odpowiada 2,0 g aminokwasów/kg mc. co odpowiada 140 g aminokwasów w przypadku pacjenta o mc. 70 kg co odpowiada 1400 ml w przypadku pacjenta o mc. 70 kg. Maks. szybkość inf. i wypływu kropli, odpowiednio: 1 ml/kg mc./godz. co odpowiada 0,1 g aminokwasów/kg mc./godz. co odpowiada 25 kropel/min w przypadku pacjenta o mc. 70 kg co odpowiada 1,17 ml/min w przypadku pacjenta o mc. 70 kg. Dorośli i młodzież w wieku 2-13 lat: podane poniżej zasady dawkowania dla tej grupy wiekowej stanowią przybliżone wartości orientacyjne. Dokładne dawki powinny być dostosowywane indywidualnie w oparciu o wiek, stopień rozwoju i chorobę podstawową. Dawka dobowa dla dzieci 2-4 lat: 15 ml/kg mc. co odpowiada 1,5 g aminokwasów/kg mc. Dawka dobowa dla dzieci 5-13 lat: 10 ml/kg mc. co odpowiada 1,0 g aminokwasów/kg m.c. Maks. szybkość inf.: 1 ml/kg mc./godz. co odpowiada 0,1 g aminokwasów/kg mc./godz. Roztw. ten można stosować tak długo, jak długo wskazane jest odżywianie pozajelitowe.
Uwagi
Podanie dożylne (inf. dożylna do żyły centralnej). Preparat jest jedynie jednym z elementów żywienia pozajelitowego. Pełne żywienie pozajelitowe, oprócz podawania aminokwasów, wymaga także zapewnienia źródła energii, niezbędnych kwasów tłuszczowych, elektrolitów, wit. i pierwiastków śladowych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; wrodzone zaburzenia metabolizmu aminokwasów; ciężkie zaburzenia układu krążenia z zagrożeniem życia (np. wstrząs); hipoksja; kwasica metaboliczna; zaawansowana choroba wątroby; ciężka niewydolność nerek bez dostępu do hemofiltracji lub hemodializy; dzieci poniżej 2 lat, ponieważ proporcje składników odżywczych nie spełniają specjalnych zaleceń dla dzieci. Ogólne przeciwwskazania dla terapii infuzyjnej: niewyrównana niewydolność serca, ostry obrzęk płuc, przewodnienie.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W przypadku zaburzeń metabolizmu aminokwasów innego pochodzenia, niż wymieniono (w przeciwwskazaniach), preparat należy podawać wyłącznie po przeprowadzeniu starannej oceny korzyści i ryzyka. Przed rozpoczęciem żywienia pozajelitowego należy wyrównać odwodnienie hipotoniczne poprzez odpowiednie dostarczenie płynów i elektrolitów. W przypadku hipokaliemii i/lub hiponatremii należy dostarczyć odpowiednią ilość potasu i/lub sodu. U pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek należy dostosować dawkę zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z podwyższoną osmolarnością surowicy. Należy regularnie monitorować stężenie elektrolitów w surowicy, stężenie glukozy we krwi, równowagę płynów, równowagę kwasowo-zasadową i czynność nerek (BUN, kreatynina). Monitorowanie powinno także obejmować stężenie białka w surowicy i testy czynnościowe wątroby. Należy zachować ostrożność podając duże objętości płynu infuzyjnego pacjentom z niewydolnością serca. Preparat jest podawany jako element schematu pełnego żywienia pozajelitowego w połączeniu z odpowiednią ilością suplementów stanowiących źródło energii (roztw. węglowodanów, emulsji tłuszczowych), witamin, mikroelementów i elektrolitów. Miejsce podania powinno być codziennie kontrolowane pod kątem oznak zapalenia lub zakażenia.
Interakcje
Nie dotyczy.
Ciąża i laktacja
Nie przeprowadzono badań z tym produktem leczniczym u kobiet w okresie ciąży lub karmiących piersią. Brak jest danych przedklinicznych dotyczących podawania preparatu kobietom w okresie ciąży. Dlatego też należy zachować ostrożność podając preparat w okresie ciąży i karmienia piersią i stosować ten produkt leczniczy wyłącznie, jeśli jest to jednoznacznie wskazane na podstawie analizy korzyści i potencjalnego ryzyka związanych z leczeniem tym preparatem.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić działania niepożądane, które jednakże nie są wyraźnie związane z produktem, tylko ogólnie z żywieniem pozajelitowym, szczególnie w początkowym jego etapie. Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje alergiczne. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) nudności, wymioty. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (niezbyt często) ból głowy, dreszcze, gorączka.
Przedawkowanie
Przedawkowanie lub zbyt duża szybkość inf. mogą prowadzić do wystąpienia reakcji nietolerancji, których objawy obejmują dreszcze, nudności, wymioty i utratę aminokwasów przez nerki. W takim przypadku inf. aminokwasów zostanie tymczasowo przerwana i wznowiona w późniejszym czasie przy mniejszej szybkości.
Działanie
Celem żywienia pozajelitowego jest dostarczenie wszystkich substancji odżywczych niezbędnych do wzrostu, utrzymania i regeneracji tkanek organizmu, itp. Aminokwasy mają szczególne znaczenie, ponieważ są częściowo niezbędne w procesie syntezy białka. Aminokwasy podawane dożylnie są włączane do odpowiednich zasobów wewnątrznaczyniowych i wewnątrzkomórkowych aminokwasów. Zarówno aminokwasy endogenne, jak i egzogenne służą jako substrat do syntezy białek funkcjonalnych i strukturalnych. W celu zapobiegania metabolizmowi aminokwasów w procesie produkcji energii oraz zasilania podczas innych energochłonnych procesów w organizmie niezbędne jest jednoczesne dostarczanie źródeł energii (w formie węglowodanów lub tłuszczów).
Skład
1 000 ml roztw. do infuzji zawiera: 5 g izoleucyny, 8,90 g leucyny, 5,74 g octanu lizyny, (zawartość równ. 4,07 g lizyny), 3,12 g lizyny jednowodnej, (zawartość równ. 2,78 g lizyny), 4,40 g metioniny, 4,70 g fenyloalaniny, 4,20 g treoniny, 1,60 g tryptofanu, 6,20 g waliny, 11,50 g argininy, 3 g histydyny, 10,50 g alaniny, 12 g glicyny, 5,60 g kwasu asparaginowego, 7,20 g kwasu glutaminowego, 5,50 g proliny, 2,30 g seryny, 0,40 g tyrozyny.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.