Polfarmex S.A.

Kalium Polfarmex

Substancje czynne:

Potassium chloride

Dostępne dawki:

syrop 391 mg/5 ml 1 but. 150 ml 28,62 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Opis:

Wskazania
Profilaktyka i leczenie stanów niedoboru potasu.
Dawkowanie
Indywidualnie do stanu chorego. Zwykle podaje się 20 mEq K+ (10 ml syropu) 1-4x/dobę. Nie zaleca się przekraczania dawki 100 mEq K+ (50 ml syropu) na dobę. Dawkę syropu należy rozcieńczyć w szklance wody, przyjmować w trakcie lub pod koniec posiłku.
Przeciwwskazania
Hiperkaliemia oraz stany chorobowe zwiększające ryzyko hiperkaliemii.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W trakcie stosowania zalecana jest okresowa kontrola poziomu potasu w osoczu. Preparat zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego.
Interakcje
Inhibitory ACE, leki blokujące receptory β-adrenergiczne, pętlowe leki moczopędne oszczędzające potas, heparyna nasilają ryzyko hiperkaliemii.
Ciąża i laktacja
Brak badań na zwierzętach i ludziach, oceniających wpływ preparatu na płód. Brak doniesień o szkodliwym działaniu preparatu w okresie ciąży.
Działania niepożądane
Nudności, wymioty, uczucie dyskomfortu w jamie ustnej.
Przedawkowanie
Przedawkowanie potasu powoduje wystąpienie hiperkaliemii (osłabienie mięśni, drętwienie warg, palców i nóg, zwolnienie czynności serca).
Działanie
Potas jest głównym kationem płynu komórkowego i jednym z najważniejszych pierwiastków wchodzących w skład płynów ustrojowych. Bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych i procesach fizjologicznych, m.in. w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśniowego, w metabolizmie węglowodanów. Wraz z jonami sodowymi i chlorkowymi wpływa na gospodarkę wodną organizmu; bierze udział w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i ciśnienia osmotycznego. Potas jest ważnym składnikiem cytoplazmy komórek, m.in. mięśni i narządów miąższowych. Jest niezbędny do syntezy białek w rybosomach, zmniejsza pęcznienie komórek (antagonista sodu) i zwiększa przepuszczalność błon komórkowych (antagonista wapnia). Na mięsień sercowy działa antagonistycznie w stosunku do wapnia (nadmiar potasu zatrzymuje serce w rozkurczu). Do stanów niedoboru potasu w organizmie może dojść w wyniku niedostatecznej podaży lub zwiększonego wydalania przez przewód pokarmowy (uporczywe wymioty, biegunka, przetoki jelitowe), utraty przez nerki (niewydolność krążenia, choroby nerek z utratą potasu, kuracja tiazydowymi lekami moczopędnymi, kortykosteroidami, odwodnienie, cukrzyca, zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, np. zasadowica, kwasica cewkowo-nerkowa), w wyniszczeniu, alkoholizmie, marskości wątroby.
Skład
100 ml syropu zawiera 7,82 g jonów potasu w postaci 15 g potasu chlorku. 10 ml syropu zawiera 20 mEq jonów potasu.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.