Wrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" SA

Cardiol® C

Substancje czynne:

Prep. złoż.

Dostępne dawki:

krople doustne 1 but. 40 g 7,98 100%

Ostrzeżenia:

Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Opis:

Wskazania
W czynnościowych zaburzeniach serca, nerwicach naczyniowo-ruchowych, osłabieniu mięśnia sercowego, napadowym kołataniu, zwężeniu naczyń wieńcowych, zmianach starczych i miażdżycowych. Również w stanach wyczerpania psychosomatycznego, w okresie rekonwalescencji, w zaburzeniach układu oddechowego.
Dawkowanie
Dorośli: 20-40 kropli rozcieńczyć w kieliszku wody, stosować 2-3 x/dobę. Dopuszczalne jest zwiększenie dawki do 60 kropli jednorazowo. Młodzież powyżej 12 lat: 15-25 kropli rozcieńczyć w kieliszku wody, stosować 2-3 x/dobę.
Uwagi
Lek stosować po posiłku.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie podawać dzieciom poniżej 12 lat. Lek zawiera do 69 % V/V etanolu. Każda dawka 40 kropli (2 ml) zawiera 1,25 g etanolu, co jest równoważne 32 ml piwa, 13 ml wina na dawkę. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. W przypadku wystąpienia obrzęków spowodowanych przez niewydolność serca należy zastosować silniejsze środki nasercowe po konsultacji z lekarzem.
Interakcje
Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami w trakcie stosowania produktu leczniczego. Nie zaleca się łączenia produktu z innymi glikozydami nasercowymi.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania produktu u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie wykonano kontrolowanych badań klinicznych u tej grupy pacjentów.
Działania niepożądane
Dotychczas nie raportowano występowania działań niepożądanych podczas stosowania kropli.
Przedawkowanie
Mogą wystąpić objawy przedawkowania glikozydami nasercowymi oraz alkoholem etylowym. Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania leku. W przypadku zatrucia należy uzupełnić zaopatrzenie wodno-elektrolitowe organizmu i wyrównać niedobór magnezu. W ciężkich przypadkach należy zapewnić pomoc tlenowo-krążeniową oraz podać atropinę.
Działanie
Lek stosowany tradycyjnie jako nieznacznie zwiększający siłę skurczu mięśnia sercowego (działanie inotropowe dodatnie) oraz zmniejszający częstotliwość jego skurczów (działanie chronotropowe ujemne). Glikozydy kardenolidowe zawarte w składniku kierunkowym produktu, nalewce z ziela konwalii mają udokumentowane słabe działanie podobne do strofantyny. Składniki produktu leczniczego: nalewka z konwalii, alkaloidy purynowe (kofeina) i flawonoidy zmniejszają napięcie mięśni gładkich naczyń, zwiększają wydalanie moczu i poprawiają krążenie obwodowe.
Skład
1 ml (co odpowiada 910 mg) produktu zawiera: 360 mg nalewki z owocu i kwiatostanu głogu oraz korzenia kozłka, 250 mg nalewki mianowanej z ziela konwalii, 130 mg wyciągu płynnego z semenu, 0,655 mg kofeiny.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.