Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Ambrosol Teva

Substancje czynne:

Ambroxol hydrochloride

Dostępne dawki:

syrop 30 mg/5 ml 1 but. 120 ml 13,46 100%
syrop 30 mg/5 ml 1 but. 200 ml 17,66 100%
syrop 15 mg/5 ml 1 but. 120 ml 11,55 100%
syrop 15 mg/5 ml 1 but. 200 ml 15,16 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych połączone z nieprawidłową sekrecją wydzieliny oskrzelowej, jak np. mukowicydoza (cystic fibrosis), przewlekłe zapalenie oskrzeli, obturacyjne zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa (astma), stany zapalne nosogardzieli. W okresie przed i pooperacyjnym przy stosowaniu intensywnej rehabilitacji oddechowej.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: początkowo przez 2-3 dni należy stosować 30 mg ambroksolu chlorowodorku 3x/dobę; następnie dawkę należy zmniejszyć do 30 mg 2x/dobę. Dzieci. Dzieci 6-12 lat: 15 mg ambroksolu chlorowodorku 2-3x/dobę; dzieci 2-6 lat: 7,5 mg ambroksolu chlorowodorku 3x/dobę. Jeżeli leczenie trwa dłużej niż 7-14 dni, dawkę należy zmniejszyć. Pacjent nie powinien stosować produktu leczniczego dłużej niż 4-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
Uwagi
Produkt należy zażywać doustnie, po posiłku. Produktu leczniczego nie należy podawać bezpośrednio przed snem. Produkt leczniczy nie zawiera sacharozy.
Przeciwwskazania
Stwierdzona nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nadkwaśność. Ostrożnie stosować w ciąży i okresie karmienia. Nie stosować z lekami przeciwkaszlowymi.
Działania niepożądane
Preparat jest na ogół dobrze tolerowany. Rzadko może wystąpić nadwrażliwość na ambroksol, czasami na inne substancję zawarte w syropie, objawiające się np. obrzękiem twarzy, zmianami skórnymi. Niekiedy obserwowane były lekkie dolegliwości żołądkowo - jelitowe.
Działanie
Preparat posiada właściwości mukolityczne. Powoduje rozrzedzenie śluzu, ułatwia usuwanie gęstej wydzieliny z dróg oddechowych. Dzięki swym właściwościom ułatwia odkrztuszanie plwociny, znacznie poprawia oddychanie i w przebiegu leczenia prowadzi do normalizacji śluzu. Często zmniejsza się wyraźnie kaszel i objętość odkrztuszanej plwociny. Ze względu na dobrą tolerancję może być stosowany długotrwale.
Skład
5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg ambroksolu.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.