medac GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Fluorouracil medac 500; -1000; -5000

Substancje czynne:

Fluorouracil

ICD10:

Nowotwór złośliwy wargi   C00
Nowotwór złośliwy nasady języka   C01
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych części języka   C02
Nowotwór złośliwy dziąsła   C03
Nowotwór złośliwy dna jamy ustnej   C04
Nowotwór złośliwy podniebienia   C05
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych części jamy ustnej   C06
Nowotwór złośliwy ślinianki przyusznej   C07
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych dużych gruczołów ślinowych   C08
Nowotwór złośliwy migdałka   C09

Dostępne dawki:

inf./inj. [roztw.] 1000 mg/20 ml 1 fiol. 20 ml 15,23 CHB Lek bezpłatny na receptę1
inf./inj. [roztw.] 500 mg/10 ml 1 fiol. 10 ml 7,99 CHB Lek bezpłatny na receptę1
inf./inj. [roztw.] 5 g/100 ml 1 fiol. 100 ml 76,70 CHB Lek bezpłatny na receptę1
1) Chemioterapia.  Załącznik:   C.26.

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Światło
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Wykaz A
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną bardzo silnie działającą.
Upośledza !
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy wskazany jest w leczeniu wspomagającym i paliatywnym raka piersi i raka okrężnicy samodzielnie lub w leczeniu skojarzonym.
Dawkowanie
Dorośli. Wybór odpowiedniej dawki i sposobu leczenia zależy od stanu pacjenta, rodzaju guza oraz od tego czy fluorouracyl będzie stosowany sam czy w skojarzeniu z innymi lekami. Leczenie należy rozpoczynać w szpitalu i nie należy przekraczać dobowej dawki wynoszącej 0,8-1 g. Dawkowanie należy dostosować do mc. pacjenta, chyba że pacjent jest otyły, ma obrzęki lub inne formy nieprawidłowego zatrzymywania płynów, np. wodobrzusze. Wówczas do obliczenia wymaganych dawek należy brać pod uwagę prawidłową mc. Zmniejszenie dawki jest wskazane u pacjentów: z wyniszczeniem; poddawanych rozległym zabiegom chirurgicznym w ciągu 30 dni przed rozpoczęciem leczenia; z osłabioną czynnością szpiku kostnego; z zaburzoną czynnością nerek lub wątroby. Zalecany plan leczenia dorosłych dla fluorouracylu podawanego w monoterapii: leczenie początkowe: lek może być podawany we wlewie lub wstrzyknięciu. Wlew jest zwykle preferowany ze względu na mniejszą toksyczność; wlew dożylny: 15 mg/kg mc. ale nie więcej niż 1 g na wlew, rozcieńczone w 500 ml 5% glukozy lub 0,9% chlorku sodu i podawane przez 4 h. Alternatywnie, dobowa dawka może być podawana przez 30-60 minut albo może być podawana jako ciągły wlew przez 24 h. Wlew może być powtarzany codziennie, aż do momentu oznak toksyczności lub do momentu, gdy pełna dawka 12-15 g zostanie osiągnięta; wstrzyknięcie dożylne: 12 mg/kg mc. może być podawane przez 3 dni, a następnie, jeśli nie ma objawów toksyczności można podać 3 następne dawki po 6 mg/kg mc. co drugi dzień. Alternatywny sposób dawkowania to 15 mg/kg mc. jako pojedyncze wstrzyknięcie dożylne raz w tyg. przez cały cykl; wlew dotętniczy: 5-7,5 mg/kg mc./dobę, może być podawane jako 24-godz. ciągły wlew dotętniczy; terapia podtrzymująca: intensywny cykl wstępny może poprzedzać terapię podtrzymującą pod warunkiem, że nie występują żadne znaczące objawy toksyczności. We wszystkich przypadkach przed rozpoczęciem terapii podtrzymującej należy wyeliminować objawy toksyczności. Wstępny cykl fluorouracylem może być powtórzony po 4-6 tyg. od ostatniej dawki lub alternatywnie, leczenie może być kontynuowane we wstrzyknięciach dożylnych 5-15 mg/kg mc. z tygodniowymi przerwami. Taka sekwencja podań tworzy cykl terapii. Niektórzy pacjenci otrzymywali do 30 g leku, z maks. dawką 1 g/dobę. Bardziej aktualną, alternatywną metodą jest dożylne podawanie 15 mg/kg mc. raz/tydz. podczas całego cyklu. To zapobiega konieczności wprowadzania wstępnego okresu podawania raz/dobę; połączenie z naświetleniem: naświetlanie w połączeniu z terapią fluorouracylem jest bardzo korzystne w leczeniu niektórych typów metastatycznych zmian w płucach i w zmniejszaniu bólu powodowanego przez nawracające, nieoperacyjne narośle. W tym przypadku należy podawać standardową dawkę fluorouracylu. Dzieci. Brak danych dotyczących stosowania fluorouracylu u dzieci. Osoby w podeszłym wieku. Fluorouracyl należy podawać u osób w podeszłym wieku z uwzględnieniem tych samych czynników co u innych dorosłych pacjentów.
Uwagi
Produkt leczniczy może być podawany we wstrzyknięciu dożylnym oraz we wlewie dożylnym lub dotętniczym.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lek. Niewydolność szpiku kostnego, uniemożliwiająca prowadzenie chemioterapii przeciwnowotworowej: leukopenia poniżej 3x109/l i trombocytopenia poniżej 100x109/l. Ciąża i okres karmienia piersią. Poważne upośledzenie czynności nerek i wątroby. Ciężkie zakażenia. Choroba niedokrwienna serca (zwłaszcza przy stosowaniu dużych dawek fluorouracylu). Brak danych odnośnie stosowania preparatu u dzieci. Szczególnie ostrożnie stosować w przypadku krwotoków, krwawień (zwłaszcza w obrębie przewodu pokarmowego), zapalenia i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego, ciężkich biegunek.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Podczas leczenia należy kontrolować obraz morfologiczny krwi, a także czynność wątroby i nerek. Wskazana jest regularna obserwacja kardiologiczna, szczególnie przy podawaniu leku w ciągłych długotrwałych wlewach w dużych dawkach. Lek powoduje upośledzenie zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Interakcje
Wykazuje działanie synergiczne w oparciu o mechanizm biomodulacji z folinianem wapnia, interferonem alfa i gamma, cisplatyną, metotreksatem, PALA.
Ciąża i laktacja
Stosowanie leku u kobiet w okresie ciąży i laktacji jest przeciwwskazane.
Działania niepożądane
Mielotoksyczność (obserwowana zwłaszcza przy podawaniu leku w krótkotrwałym wstrzyknięciu dożylnym): leukopenia (nadir 7-14 dzień po podaniu), trombocytopenia. Przy podawaniu leku we wlewie ciągłym nawet przy stosowaniu dużych dawek obserwuje się zmianę profilu toksyczności - rzadko występuje mielotoksyczność kosztem zwiększonej toksyczności ze strony przewodu pokarmowego: biegunki, nudności, wymioty, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, przełyku. Zmiany skórne: tzw. zespół ręka-stopa, szczególnie przy długotrwałej terapii dużymi dawkami leku podawanymi we wlewach trwających powyżej 24 h, charakteryzujący się zmianami złuszczeniowymi, zapaleniem skóry, hiperpigmentacją skóry, zmianami struktury paznokci, łysieniem. Zapalenie spojówek. Nadmierne łzawienie, światłowstręt, dacryostenosis. Neurotoksyczność: ataksja móżdżkowa, niewyraźna mowa, oczopląs, zawroty głowy, zaburzenia układu pozapiramidowego. Kardiotoksyczność, zwłaszcza u chorych ze współistniejącą chorobą niedokrwienną serca w wywiadach: ból zamostkowy, zmiany niedokrwienne w EKG. Zapalenie żył. Reakcje nadwrażliwości. Działanie mutagenne i teratogenne.
Działanie
Cytostatyk z grupy antymetabolitów, będący antymetabolitem pirymidyny, blokujący syntezę DNA i RNA. Wykazuje działanie cytostatyczne poprzez swoje główne metabolity: monofosforan fluorodeoksyurydyny wiążący się z syntetazą tymidylową powodując zahamowanie syntezy DNA (tzw. śmierć tymidynowa komórki), trójfosforan fluorourydyny przyłączany do RNA powodując w efekcie zahamowanie syntezy RNA i białek (tzw. śmierć uracylowa komórki) oraz trójfosforan fluorodeoksyurydyny przyłączany do DNA hamując w ten sposób syntezę DNA. Po podaniu dożylnym ulega szybkiej dystrybucji w całym organizmie, docierając w znacznym stopniu do tkanek szybko rosnących: szpiku kostnego, błony śluzowej przewodu pokarmowego i tkanki nowotworowej. Przenika przez barierę krew-mózg. Bardzo nieznacznie wiąże się z białkami osocza. Ulega szybkiemu metabolizmowi w wątrobie i innych tkankach prawie całkowicie do nieczynnych metabolitów (dwutlenek węgla i mocznik). Niecałe 15% dawki zostaje wydalone z moczem w postaci nie zmienionej. Zaburzenie metabolizmu fluorouracylu, np. z powodu niedoboru dehydrogenazy dihydropirymidyny, zwłaszcza genetycznie uwarunkowanego, może prowadzić do silnych działań toksycznych, zwłaszcza mielotoksyczności. T0,5 po podaniu dożylnym wynosi 12-37 min. Szybkość klirensu jest mniejsza u kobiet niż u mężczyzn.
Skład
1 fiolka zawiera 500 mg, 1 g lub 5 g fluorouracylu.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.