Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA

Krople uspokajające

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

krople 1 op. 35 g 7,26 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w stanach napięcia nerwowego i niepokoju oraz w okresowych trudnościach w zasypianiu.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat. W stanach napięcia nerwowego i niepokoju: 5 ml (1 łyżeczka, co odpowiada ok. 120 kropli) 1-3x/dobę. W przypadku okresowych trudności w zasypianiu: 5-10 ml (1-2 łyżeczki, co odpowiada 120-240 kropli) w czasie 30-60 minut przed udaniem się na spoczynek. Dzieci. Nie stosować produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni podczas stosowania produktu, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Po przyjęciu produktu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i/lub naświetlania promieniami UV (np. solarium). Wyciągi z korzenia arcydzięgla zawierają furanokumaryny (psoralen), które indukują reakcje nadwrażliwości skóry na światło (fotoalergia) i mogą nasilać działanie rakotwórcze światła słonecznego. Przy ekspozycji na światło słoneczne lub przy naświetlaniu promieniami UV, w czasie stosowania preparatów zawierających wyciągi z korzenia arcydzięgla, mogą występować stany zapalne skóry. Produkt zawiera do 57% etanolu (tj. w 1 ml do 0,45 g czystego etanolu). 5 ml produktu zawiera etanol w ilości odpowiadającej około 23,8 ml wina o zawartości 12% (V/V) alkoholu lub około 57,0 ml piwa o zawartości 5% (V/V) alkoholu. Należy wziąć to pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i młodzieży oraz u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Nie należy stosować produktu u osób z chorobą alkoholową. Alkohol zawarty w leku może zmieniać działania innych leków. Ze względu na brak danych klinicznych i zawartość etanolu nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat. 1 ml produktu zawiera 0,45 g czystego etanolu. Ze względu na zawartość etanolu produkt może niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji produktu leczniczego z innymi lekami. Nie zaleca się łączenia produktu leczniczego z syntetycznymi lekami o działaniu uspokajającym. Ze względu na depresyjny wpływ na OUN nie należy łączyć produktu leczniczego z opiatami. Należy również unikać stosowania łącznie z lekami przeciwhistaminowymi ze względu na zwiększone ryzyko zaburzeń koncentracji i możliwość wystąpienia zawrotów głowy. Ze względu na zawartość kumaryny może dojść do nasilenia działania leków przeciwzakrzepowych.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży i karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu leku na płodność.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje alergiczne. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) nadwrażliwość skóry na światło słoneczne. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) nudności, skurczowe bóle brzucha.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono przypadków przedawkowania produktu leczniczego. Po przyjęciu dawki zawierającej powyżej 20 g korzenia kozłka opisano zmęczenie, skurcze brzucha, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, drżenie rąk i rozszerzenie źrenic. Objawy zatrucia ustąpiły samoistnie w ciągu 24 h. W przypadku przedawkowania leku mogą wystąpić zaburzenia gastryczne (nudności, skurcze, podrażnienia) oraz senność.
Działanie
Produkt leczniczy stosowany tradycyjnie.
Skład
1 ml kropli (co odpowiada 0,965 g) zawiera 1 ml wyciągu płynnego (1:2) z Valeriana officinalis L., radix (korzeń kozłka)/Melissa officinalis L., herba (ziele melisy) Archangelica officinalis Hoffm., radix (korzeń arcydzięgla)/Humulus lupulus L., flos (szyszka chmielu)/Lavandula officinalis Chaix., flos (kwiat lawendy) (25/25/20/15/15). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 60% (V/V).

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.