Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

SCHOLL Krem Przeciwgrzybiczny do stóp

Substancje czynne:

Terbinafine

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

krem 10 mg/g 1 op. 15 g 24,50 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Światło
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.

Opis:

Wskazania
Leczenie grzybicy stóp („stopa sportowca”) wywołanej przez Trichophyton (np. T.rubrum, T.mentagrophytes, T.verrucosum, T.violaceum) oraz Epidermophyton floccosum.
Dawkowanie
Dorośli i osoby w podeszłym wieku: krem przeciwgrzybiczny do stóp stosuje się 1-2x/dobę nakładając cienką warstwę kremu na chorobowo zmienione miejsca na skórze oraz wokół nich i delikatnie wcierając. Przed zastosowaniem należy dokładnie umyć i wysuszyć chorobowo zmienione miejsca. W razie zmian chorobowych w fałdach skórnych (między palcami) można nałożyć opatrunek z gazy, zwłaszcza na noc. Leczenie grzybicy stóp należy prowadzić przez 7 dni. Poprawa objawów klinicznych zwykle następuje już po kilku dniach leczenia. Nieregularne podawanie, lub przedwczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem choroby. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli nie stwierdza się poprawy po 14 dniach od zakończenia leczenia. Dzieci. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 16 rż. ze względu na niewystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na terbinafinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lek przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego. Należy unikać kontaktu z oczami. W skład leku wchodzą alkohole cetylowy i stearylowy, które mogą powodować miejscowe podrażnienie skóry, np. kontaktowe zapalenie skóry. Brak badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.
Interakcje
Nie są znane interakcje kremu z terbinafiną z innymi lekami.
Ciąża i laktacja
Wyniki badań nie wykazują wpływu toksycznego na płód, ani rozrodczość. Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania kremu z terbinafiną u kobiet w ciąży. W związku z tym nie należy stosować leku u kobiet w ciąży, chyba, że potencjalna korzyść zastosowania produktu leczniczego przewyższa ryzyko. Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować produktu leczniczego, ponieważ terbinafina przenika do mleka karmiącej matki.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (niezbyt często) zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie; (rzadko) nadwrażliwość. Rzadko zdarza się przerwanie leczenia z powodu wystąpienia reakcji uczuleniowych w miejscu stosowania kremu. Jednakże należy przerwać leczenie, jeżeli wystąpią reakcje nadwrażliwości.
Przedawkowanie
Dotychczas brak doniesień dotyczących występowania działań niepożądanych po doustnym podaniu terbinafiny w kremie. Jednakże, gdyby doszło do przypadkowego doustnego zażycia należy rozważyć płukanie żołądka. Mogą wystąpić działania niepożądane podobne do tych, które mogą wystąpić po doustnym podawaniu terbinafiny w tabl., takie jak bóle głowy, nudności, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego oraz zaburzenia ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Działanie
Terbinafina należy do grupy alliloamin i charakteryzuje się szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego. W małych stężeniach wykazuje działanie grzybobójcze w stosunku do dermatofitów, a ponadto działa na pleśnie i niektóre grzyby dimorficzne.
Skład
1 g kremu zawiera 10 mg terbinafiny chlorowodorku.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.