Aesculap Chifa Sp. z o.o.

Sterofundin®ISO

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

inf. [roztw.] 10 poj. 250 ml - 100%
inf. [roztw.] 10 poj. 500 ml - 100%
inf. [roztw.] 1 wor. 1 l - 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Uzupełnienie płynów przy regulacji zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej lub łagodnej kwasicy. Odwodnienie izotoniczne i hipotoniczne. Krótkotrwałe leczenie, polegające na zastępczym wypełnieniu łożyska naczyniowego. Rozcieńczalnik dla koncentratów elektrolitowych i leków wykazujących zgodność.
Dawkowanie
Dorośli, osoby w podeszłym wieku, młodzież i dzieci. Dawka zależy od wieku, mc., klinicznego i biologicznego stanu pacjenta i terapii towarzyszącej. Dzieci i młodzież. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u niemowląt (w wieku poniżej 28 dni). Zalecane dawkowanie. Dorośli w tym os. w podeszłym wieku i młodzież: 500 ml do 3 l/dobę, co odpowiada 1 do 6 mmol sodu/kg mc./dobę i 0,03 do 0,17 mmol potasu/kg mc./dobę. Niemowlęta, małe dzieci i dzieci: 20 ml do 100 ml/kg mc./dobę, co odpowiada 3 do 14 mmol sodu/kg mc./dobę i 0,08 do 0,40 mmol potasu/kg mc./dobę. Szybkość podawania. Maks. szybkość infuzji zależy od zapotrzebowania pacjenta na uzupełnienie płynów i elektrolitów, jego mc., stanu klinicznego i biologicznego. Dzieci. Szybkość infuzji wynosi przeciętnie 5 ml/kg mc./h., ale wartość ta zależy od wieku. Niemowlęta (wiek od ok. 28 dni do 23 m-cy): 6-8 ml/kg mc./h. Małe dzieci (nemowlę, które potrafi chodzić): 4-6 ml/kg mc./h. Dzieci (wiek od ok. 2 do 11 lat): 2-4 ml/kg mc./h. u dzieci.
Przeciwwskazania
Stan przewodnienia.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Podczas stosowania preparatu jest konieczne monitorowanie jonogramu oraz równowagi wodno-elektrolitowej. Szczególnie ostrożnie stosować w odwodnieniu hipertonicznym, hiperkaliemii, hipernatremii, niewydolności nerek związanej z hiperkaliemią, w zaburzeniach, gdzie wskazane jest ograniczanie spożycia sodu (niewydolność krążenia, obrzęki uogólnione, obrzęk płuc, nadciśnienie tętnicze, rzucawka, ciężka niewydolność nerek) oraz u pacjentów przyjmujących kortykosteroidy i glikozydy naparstnicy.
Interakcje
Przed podaniem do roztworu innych preparatów należy sprawdzić ich zgodność. Preparat może powodować wytrącenie się leków zawierających szczawiany, fosforany lub węglany/dwuwęglany.
Ciąża i laktacja
Preparat może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią. W przypadku zatrucia ciążowego preparat należy stosować ze szczególną ostrożnością.
Działania niepożądane
Podczas podawania preparatu może wystąpić hiperchloremia lub hiperwolemia oraz reakcje niepożądane ze względu na drogę podania (zakrzepica żył lub zapalenie żył w miejscu wkłucia, wynaczynienie).
Działanie
Izotoniczny roztwór posiadający skład elektrolitowy podobny do składu płynu zewnątrzkomórkowego. Preparat jest wykorzystywany do wyrównywania zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej i niedoborów elektrolitowych we krwi. Dodatkowo mleczan sodu, występujący w roztworze działa łagodnie alkalizująco. Roztwór zawiera następujące stężenie jonów: 140 mmol/l sodowych, 4 mmol/l potasowych, 2,5 mmol/l wapniowych, 1 mmol/l magnezowych, 106 mmol/l chlorkowych, 45 mmol/l mleczanowych. Teoretyczna osmolarność roztworu wynosi 299mOsm/l, pH 4,5-7,5.
Skład
1000 ml roztworu zawiera 5,55 g chlorku sodu, 0,3 g chlorku potasu, 0,37 g chlorku wapnia (dwuwodnego), 0,2 g chlorku magnezu (sześciowodnego), 5,05 g mleczanu sodu.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.