Exeltis Poland Sp. z o.o.

Afastural

Substancje czynne:

Fosfomycin

Dostępne dawki:

roztw. doust. [prosz.] 3 g 1 sasz. 8 g 15,00 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Produkt jest wskazany do stosowania w leczeniu ostrych niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych u dorosłych, wywoływanych przez drobnoustroje chorobotwórcze wrażliwe na fosfomycynę. Produkt jest wskazany do stosowania w profilaktyce okołozabiegowej u pacjentów poddawanych diagnostycznym i chirurgicznym zabiegom przezcewkowym. Należy przestrzegać obowiązujących oficjalnych zaleceń dotyczących prawidłowego stosowania leków przeciwbakteryjnych.
Dawkowanie
Dorośli. Niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych: 1 sasz. (3 g). Profilaktyka okołozabiegowa zakażeń dróg moczowych: 1 sasz. 3 g 3 h przed zabiegiem i 1 sasz. 3 g 24 h po zabiegu. Dzieci. Fosfomycyna z trometamolem w dawce 3 g nie nadaje się do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Pacjenci w podeszłym wieku i z zaburzeniami czynności nerek. Fosfomycyna z trometamolem jest przede wszystkim wydalana przez nerki. Należy zachować ostrożność w przypadku podawania tego antybiotyku pacjentom z niewydolnością nerek.
Uwagi
Produkt jest przeznaczony do stosowania doustnego i należy go przyjmować na czczo, najlepiej wieczorem przed pójściem do łóżka, po opróżnieniu pęcherza moczowego. Zawartość sasz. należy rozpuścić w szklance wody i wypić bezpośrednio po przygotowaniu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie produktu leczniczego jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (CLcr<10 ml/min).U pacjentów poddawanych hemodializom.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Pokarm może opóźniać wchłanianie substancji czynnej leku, powodując niewielkie zmniejszenie jej stężenia maks. we krwi i w moczu. W związku z tym produkt leczniczego należy przyjmować na czczo albo najpóźniej 1 h przed posiłkami, albo co najmniej 2 h po posiłkach. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Donoszono o przypadkach poantybiotykowego zapalenia okrężnicy (w tym rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy) związanego ze stosowaniem antybiotyków o szerokim spektrum, w tym fosfomycyny z trometamolem; dlatego ważne jest wzięcie pod uwagę tego rozpoznania u pacjentów, u których rozwinie się ciężka biegunka w trakcie lub po zakończeniu leczenia fosfomycyną z trometamolem. W takiej sytuacji należy natychmiast podjąć odpowiednie leczenie. Przeciwwskazane jest stosowanie leków hamujących perystaltykę jelit. Produkt zawiera 1,923 g sacharozy na każdą saszetkę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozygalaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować produktu leczniczego.
Interakcje
Wykazano, że jednoczesne podawanie metoklopramidu powoduje zmniejszenie stężenia fosfomycyny w surowicy i w moczu, w związku z czym należy go unikać.
Ciąża i laktacja
Istnieją jedynie ograniczone dane dotyczące stosowania fosfomycyny u kobiet w ciąży. W badaniach na zwierzętach, w których stosowano fosfomycynę z trometamolem (w postaci użytej w produkcie leczniczym), nie wykazano zagrożeń dla płodu. We wcześniejszych badaniach na szczurach wykazano toksyczność dla płodu po podaniu soli wapniowej i sodowej fosfomycyny w maksymalnych ocenianych dawkach (ok. 25x większych od dawek leczniczych). Nie obserwowano jednak toksycznego wpływu na płód po podawaniu leku w mniejszych dawkach u szczurów i po którejkolwiek z dawek badanych na królikach. Fosfomycynę należy podawać kobietom w ciąży wyłącznie wtedy, gdy spodziewane korzyści przeważają nad ryzykiem. Fosfomycyna przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią lub czy odstawić produkt leczniczy/zrezygnować z jego stosowania, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety. Płodność, nie są dostępne dane kliniczne potencjalne ryzyko dla ludzi jest w związku z tym nieznane.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) wstrząs anafilaktyczny reakcje alergiczne. Zaburzenia układu nerwowego: (często) zaburzenia układu nerwowego; (niezbyt często) parestezje. Zaburzenia serca: (rzadko) częstoskurcz. Zaburzenia naczyniowe: (nieznana) niedociśnienie. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (nieznana) astma. Zaburzenia żołądka i jelit: (często) objawy dyspeptyczne; (niezbyt często) biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha; (nieznana) rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) wysypka pokrzywka, świąd; (rzadko) swędzenie; (nieznana) obrzęk naczynioruchowy. Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: (często) zapalenie sromu i pochwy. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (niezbyt często) zmęczenie.
Przedawkowanie
Po przedawkowaniu fosfomycyny obserwowano następujące objawy: uszkodzenie narządu przedsionkowego, pogorszenie słuchu, metaliczny smak w ustach i ogólne pogorszenie odczuwania smaku. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i wspomagające. Należy zwiększyć wydalanie leku z moczem poprzez doustne podawanie dużych ilości płynów.
Działanie
Fosfomycyna z trometamolem jest antybiotykiem o szerokim spektrum, pochodną kwasu fosfonowego. Hamuje aktywność enzymu transferazy fosfoenolopirogronianowej, który katalizuje tworzenie kwasu N-acetylomuraminowego z N-acetylo-aminoglukozy i fosfoenolopirogronianu. Kwas N-acetylomuraminowy jest potrzebny do budowy peptydoglikanu, niezbędnego składnika ściany komórkowej bakterii. Fosfomycyna wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze.
Skład
1 sasz. jednodawkowa zawiera 5631 mg fosfomycyny z trometamolem, co odpowiada 3 g fosfomycyny.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.