Pharm Supply Sp. z o.o.

Vitreolent®

Dostępne dawki:

krople do oczu (3 mg + 3 mg)/ml 1 but. 10 ml 21,35 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Zmętnienia i wylewy krwi do ciała szklistego o różnej etiologii - wiek, nadciśnienie, cukrzyca, zmiany okołonaczyniowe, zmętnienia soczewki jako pierwszy objaw starczej zaćmy.
Dawkowanie
Dorośli: 1 kropla do oka wykazującego zmiany chorobowe 1-3x/dobę. Dzieci i młodzież: nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Dzieci powyżej 12 lat i młodzież: 1 kropla do oka wykazującego zmiany chorobowe 1-3x/dobę. Pacjenci w podeszłym wieku. Nie ma danych wskazujących na konieczność zmiany dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Przeciwwskazania
Stwierdzona w wywiadzie nadwrażliwość na preparaty zawierające jod. Nadwrażliwość na jeden ze składników produktu. Zaburzenia czynności tarczycy.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Pacjenci noszący soczewki kontaktowe przed wkropleniem produktu powinni je zdjąć. Soczewki można założyć ponownie nie wcześniej niż po 15 min. po zakropieniu produktu. W celu ograniczenia ogólnoustrojowego wchłaniania produktu pacjent powinien po zakropieniu delikatnie ucisnąć przynosowy kącik oka przez 1-2 min. W rzadkich przypadkach po zakropieniu produktu może wystąpić przemijające zaburzenie widzenia w postaci zamglenia. Pacjenci, u których występują takie objawy do momentu ich ustąpienia, nie powinni prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Interakcje
Nie stwierdzono występowania interakcji z lekami stosowanymi ogólnoustrojowo. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania produktu z innymi lekami do oczu należy zachować odstęp, co najmniej 5 min. pomiędzy zakrapianiem kolejnego preparatu.
Ciąża i laktacja
Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży. Stosowanie produktu w okresie ciąży nie jest zalecane za wyjątkiem przypadków, kiedy lekarz zadecyduje, że korzyści dla matki są większe niż ryzyko uszkodzenia płodu. Brak danych odnośnie stosowania produktu w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (często) u osób szczególnie wrażliwych mogą wystąpić powiększenie tarczycy, zmiany o charakterze trądzika lub przemijające uczucie pieczenia i "piasku" pod powiekami; (rzadko) zwiększone wydzielanie łez.
Przedawkowanie
Zagrożenie przedawkowaniem produktu np. przez przypadkowe przyjęcie doustne jest ograniczone z powodu niewielkiego stężenia substancji czynnych w produkcie.
Działanie
Badania na zwierzętach wykazały, że związki beztlenowe jodu wykazują potencjał oksydacyjno-redukcyjny skutkiem czego mogą one redukować wiązania disiarczkowe białek soczewki oka do wolnych grup wodorosiarczkowych. Na skutek tego zmniejsza się ilość wiązań pomiędzy cząsteczkami białek jak również wiązań wewnątrzcząsteczkowych. Skutki działania jodków na wczesne stany zaćmy starczej nie są dokładnie ocenione. Stwierdzono, że w niektórych przypadkach jodki mogą opóźniać zmętnienie soczewki oraz pogarszanie się ostrości wzroku.
Skład
1 ml preparatu zawiera 3 mg jodku potasu i 3 mg jodku sodu.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.