GlaxoSmithKline (Ireland) Limited

Bactroban®

Substancje czynne:

Mupirocin

Dostępne dawki:

maść do nosa 20 mg/g 1 tuba 3 g 59,00 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Preparat jest wskazany w celu eliminacji nosicielstwa gronkowców, w tym szczepów metycylinoopornych Staphylococcus aureus (MRSA), z obrębu jamy nosowej.
Dawkowanie
Dzieci, dorośli, osoby w podeszłym wieku: maść do nosa należy wprowadzać do nozdrzy przednich 2x/dobę co najmniej przez 5 dni. Nie stosować u noworodków i niemowląt.
Uwagi
Do stosowania wyłącznie na błonę śluzową nosa. Niewielką ilość maści wielkości główki od zapałki (ok. 30 mg maści) wycisnąć na mały palec i umieścić wewnątrz każdego z nozdrzy. Następnie kilkakrotnie zacisnąć skrzydełka nosa, tak aby równomiernie rozprowadzić maść w obrębie nozdrzy. Nosicielstwo bakterii w przedsionku nosa zazwyczaj powinno ustąpić po 3-5 dniach kuracji. Nie należy mieszać maści do nosa z innymi produktami, ponieważ może to spowodować rozcieńczenie leku, prowadzące do zmniejszenia jego aktywności przeciwbakteryjnej oraz możliwą utratę stabilności mupirocyny w maści do nosa. Maści do nosa nie należy stosować dłużej niż 10 dni. Niezużyty produkt leczniczy lub jego pozostałości należy usunąć.
Przeciwwskazania
Preparatu nie należy stosować u pacjentów, u których w przeszłości wystąpiły objawy nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Podobnie jak w przypadku innych preparatów do stosowania miejscowego należy zachować ostrożność, tzn. unikać kontaktu z oczami. W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej lub ciężkiego miejscowego podrażnienia po zastosowaniu preparatu, należy przerwać leczenie.
Interakcje
Nie stwierdzono.
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować leku w okresie ciąży i laktacji.
Działania niepożądane
Preparat jest dobrze tolerowany i posiada niewielkie właściwości uczulające. Opisano bardzo rzadkie występowanie takich działań ubocznych jak: swędzenie, pieczenie, rumień, kłucie oraz suchość w miejscu nałożenia maści.
Przedawkowanie
Toksyczność mupirocyny jest bardzo niska. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Mupirocyna jest antybiotykiem przeznaczonym wyłącznie do stosowania miejscowego. Zakres działania przeciwbakteryjnego in vitro obejmuje Staphylococcus aureus (w tym szczepy metycylinooporne), Staphylococcus epidermidis, rodzaj Streptococcus oraz niektóre bakterie Gram(-), zwłaszcza Haemophilus influenzae oraz Escherichia coli. Inne bakterie Gram(-) są mniej wrażliwe, a Pseudomonas aeruginosa jest oporny na lek.
Skład
1 g preparatu zawiera 20 mg mupirocyny w postaci soli wapniowej.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.