WÖRWAG PHARMA Polska Sp. z o.o.

Milgamma® N

Dostępne dawki:

inj. dom. [roztw.] (0,5 mg+ 50 mg + 50 mg)/ml 5 amp. 2 ml 22,76 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Schorzenia układu nerwowego o różnej genezie, zapalenia nerwów, neuralgie, polineuropatie (cukrzycowe, alkoholowe), mialgie, zespoły korzonkowe, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, półpasiec, porażenie nerwu twarzowego oraz jako środek wzmacniający.
Dawkowanie
Dorośli. W ciężkich i bolesnych przypadkach, dawka początkowa to 1 wstrzyk. (2 ml) dziennie w celu szybkiego osiągnięcia wysokiego stężenia we krwi. Po uspokojeniu ostrej fazy, i w przypadku mniej ciężkich schorzeń należy stosować wstrzyk. 2-3x/tydz. Zalecana jest kontrola leczenia przez lekarza w odstępach tyg. Należy najszybciej jak to jest możliwe zmienić leczenie na podanie doustne. Dzieci i młodzież. Brak odpowiednich badań dotyczących stosowania produktu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Z tego powodu produkt nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Osoby starsze. Nie jest konieczne dostosowanie dawki. Pacjenci z niewydolnością nerek. Nie jest konieczne dostosowanie dawki. Pacjenci z niewydolnością wątroby. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności u osób z niewydolnością wątroby. Z tego powodu nie należy stosować produktu u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Uwagi
Roztw. do wstrzyk. należy podawać głęboko domięśniowo (i.m.). Ostrzeżenie dotyczące przypadkowego wstrzyk. dożylnego. Produkt przeznaczony jest wyłącznie do wstrzyk. domięśniowych (i.m.), a nie do wstrzyk. dożylnych (i.v.). Każde przypadkowe wstrzyk. dożylne musi być monitorowane przez lekarza lub w warunkach szpitalnych w zależności od ciężkości wynikających z niego objawów. W przerwach między podawaniem roztw. do wstrzyk., po zakończeniu leczenia roztw. do wstrzyk. oraz w mniej ciężkich przypadkach zaleca się stosowanie produktu leczniczego, drażetki, postaci do podawania doustnego – zgodnie z obowiązującą ChPL.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Zaburzenia przewodnictwa w mięśniu sercowym. Ostra niewydolność serca. Nie powinien być stosowany u noworodków (ze względu na obecność alkoholu benzylowego). Nie podawać dożylnie.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lek podaje sie domięśniowo, głęboko.
Interakcje
W roztworach zawierających siarkę dochodzi do rozkładu tiaminy i wówczas może dojść do inaktywacji innych witamin. Dawki lecznicze pirydoksyny mogą osłabiać działanie L-dopa. Możliwe są interakcje z izoniazydem, D-penicylaminą i cykloseryną. Opisano interakcje z sulfonamidami. Lignokaina może nasilać działanie kardiotoksyczne równocześnie podanej adrenaliny lub noradrenaliny.
Ciąża i laktacja
Nie stosować w okresie ciąży i laktacji.
Działania niepożądane
Reakcje nadwrażliwości: niewydolność oddechu, wstrząs, obrzęk naczyniowy (forma ciężka) lub świąd, wysypka, pokrzywka (forma łagodna); zawroty głowy, nudności, zwolnienie tętna, arytmia, drętwienia i skurcze mięśniowe (przy omyłkowym, dożylnym podaniu leku).
Przedawkowanie
Przedawkowanie może nastąpić przy dożylnym podaniu leku przez pomyłkę. Objawy: zawroty głowy, nudności, zwolnienie tętna, arytmia, drętwienia i skurcze mięśniowe.
Działanie
Preparat złożony: tiamina, pirydoksyna i cyjanokobalamina- witaminy, które muszą być dostarczone z zewnątrz, oraz lidokaina. Tiamina ulega fosforylacji do pirofosforanu i trifosforanu, substancji biologicznie aktywnych, fizjologicznie aktywny pirofosforan tiaminy jako kokarboksylaza bierze udział w metabolizmie węglowodanów. Szczególną rolę odgrywa dekarboksylacja ketokwasów, których stężenie zwiększa się w stanach niedoboru tiaminy. Brak tiaminy prowadzi do zapalenia wielonerwowego (choroba beri-beri): neuropatia obwodowa (symetryczne parestezje paluchów, uczucie pieczenia stóp, skurcze mięśni łydek i bóle nóg), zmiany mózgowe (zapalenie mózgu i rdzenia, zespół Korsakowa), zmiany sercowo-naczyniowe (choroba mięśnia sercowego) i zmiany w obrębie przewodu pokarmowego. Rola fizjologiczna pirydoksyny (wit. B6) polega na udziale w przekształceniach aminokwasów, w reakcjach transaminacji, oraz w dekarboksylacji aminokwasów w powstawaniu amin biogennych. Szczególnie ważną rolę pirydoksyna odgrywa w powstawaniu serotoniny (przy braku wit. B6 duża liczba metabolitów tryptofanu jest wydalana z moczem). Fizjologicznie, także przemiana metioniny do cysteiny zależy od tej witaminy. Cyjanokobalamina (wit. B12) pełni fizjologiczną funkcję w hemopoezie i w funkcjonowaniu układu nerwowego, katalizuje biologiczną syntezę kwasów nukleinowych. Brak wit. B12 powoduje nieodwracalne zmiany w neuronach, Wrażliwość na brak witaminy szpiku kostnego i śluzówki przewodu pokarmowego wiąże się z szybką odnową komórek tych układów. Jednym z pierwszych objawów niedoboru jest anemia megaloblastyczna. Lidokaina hamuje powstawanie impulsu nerwowego i jego przewodzenie. Miejscem działania jest błona komórkowa neuronu. Podana w okolicę szybko blokuje przewodzenie nerwowe a więc znosi ból, działa silnie i długo. Witaminy B, tiamina i pirydoksyna wchłaniają się dobrze po podaniu domięśniowym. Przenikają do większości tkanek i przedostają się do mleka matki. Są metabolizowane w ustroju i wydalane przez nerki. Cyjanokobalamina po podaniu domięśniowym przedostaje się do osocza i przenoszona jest do tkanek, szczególnie do wątroby. Wydzielana jest z żółcią, gdzie dostaje się do krążenia jelitowo-wątrobowego.
Skład
1 ampułka (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.