Delfarma Sp. z o.o.

Broncho-Vaxom® - (IR)

Substancje czynne:

Bacterial lysate

Dostępne dawki:

kaps. 7 mg 30 szt. 82,90 100%
kaps. 3,5 mg 30 szt. 57,20 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Lek jest środkiem wspomagającym przy leczeniu wszelkich zakażeń układu oddechowego, oraz uszu, nosa i gardła. Stosowany jest w zapobieganiu zakażeniom przewlekłym. Jako środek wspomagający polecany jest szczególnie w: ostrych i przewlekłych zapaleniach oskrzeli, w anginie, zapaleniu migdałków, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani; w nieżycie nosa, zapaleniu zatok, zapaleniu ucha; w zakażeniach dróg oddechowych opornych na leczenie antybiotykami; w powikłaniach bakteryjnych przy zakażeniach wirusowych układu oddechowego, szczególnie u dzieci i osób starszych.
Dawkowanie
Zapobieganie nawracającym zakażeniom dróg oddechowych. Lek zaleca się stosować przez 3 kolejne m-ce według schematu: 1 kaps. raz/dobę, na czczo przez 10 kolejnych dni w m-cu przez 3 m-ce. Leczenie wspomagające ostrych zakażeń dróg oddechowych. 1 kaps. raz/dobę, na czczo do czasu ustąpienia objawów zakażenia, ale przez co najmniej 10 dni. Lek jest produktem wspomagającym terapię przeciwbakteryjną. Najkorzystniej jest rozpocząć stosowanie produktu jednocześnie z rozpoczęciem antybiotykoterapii.
Uwagi
W celu łatwiejszego połknięcia kaps. można ją potrzymać chwilę w jamie ustnej. Można też zawartość kaps. wsypać do szklanki z sokiem owocowym, mlekiem lub wodą i wypić. Ten sposób jest zalecany szczególnie u małych dzieci.
Przeciwwskazania
Badania kliniczne wykazały, że preparat jest dobrze tolerowany. Obecnie nie są znane przeciwwskazania do stosowania preparatu.
Działania niepożądane
Sporadycznie obserwowane są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, biegunki, odczyny skórne (rumień, wysypka, swędzenie), podrażnienie gardła i bóle głowy. W rzadkich przypadkach pacjenci skarżą się na zmęczenie i nasilenie kaszlu. W przypadku utrzymujących się zaburzeń żołądkowych leczenie może być przerwane. W przypadku długo utrzymujących się reakcji skórnych i/lub zaburzeń oddechowych podawanie preparatu powinno zostać wstrzymane, gdyż objawy te mogą być oznaką reakcji alergicznych.
Działanie
Preparat pobudza mechanizmy naturalnej obrony organizmu i wzmacnia odporność na zakażenia dróg oddechowych. Działanie to wykazano po przeprowadzeniu testów, takich jak test stymulacji makrofagów. Po podaniu preparatu obserwowano też zwiększenie ilości krążących limfocytów T i wydzielniczych immunoglobulin w obrębie błony śluzowej dróg oddechowych.
Skład
1 kaps. zawiera 7 mg lub 3,5 mg (forma dla dzieci) lizatu bakteryjnego z następujących szczepów: Haemophilus influenzae, Diplococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae i ozaenae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i viridans, Neisseria catarrhalis.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.