Sandoz GmbH

Biodroxil®

Substancje czynne:

Cefadroxil

Dostępne dawki:

prosz. do przyg. zaw. doust. 500 mg/5 ml 1 but. 60 ml 17,84 100%
kaps. 500 mg 12 szt. 15,01 100%
prosz. do przyg. zaw. doust. 250 mg/5 ml 1 but. 60 ml 10,95 100%
prosz. do przyg. zaw. doust. 250 mg/5 ml 1 but. 100 ml 16,75 100%
tabl. powl. 1 g 12 szt. 25,02 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Preparat jest skuteczny w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na cefadroksyl takich jak: zakażenia górnych dróg oddechowych, szczególnie zapalenie gardła i migdałków podniebiennych wywoływane przez paciorkowce β-hemolizujące grupy A, niepowikłane zakażenia dróg moczowych wywołane przez Escherichia coli, Proteus mirabilis i Klebsiella pneumoniae. Zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez gronkowce i/lub paciorkowce. Skutecznie eradykuje paciorkowce β-hemolizujące grupy A z gardła, ale preparat nie jest wskazany w zapobieganiu gorączce reumatycznej. Preparatu nie należy stosować w ciężkich zakażeniach ogólnoustrojowych, w których skuteczniejsze są cefalosporyny oporne na działanie β-laktamaz. Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące prawidłowego stosowania leków przeciwbakteryjnych.
Dawkowanie
Kaps. i tabl. powl. W leczeniu zakażeń wywołanych przez paciorkowce β-hemolizujące należy stosować przez co najmniej 10 dni. Dorośli i dzieci o mc. większej niż 40 kg: 500-1000 mg 2x/dobę co 12 h, w zależności od ciężkości zakażenia. W zakażeniach skóry i tkanek miękkich oraz w niepowikłanych zakażeniach układu moczowego stosuje się 1000 mg raz/dobę. Dzieci powyżej 6 lat, o mc. mniejszej niż 40 kg: 500 mg 2x/dobę. U młodszych dzieci należy stosować cefadroksyl w postaci zawiesiny doustnej. Szczegółowe informacje znajdują się w ChPL produktu w postaci prosz. do sporz. zaw. doustnej. Osoby w podeszłym wieku. U osób w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek modyfikacja dawki ani zachowanie specjalnych środków ostrożności nie są konieczne. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek. W celu uniknięcia kumulacji leku w organizmie dawkę produktu leczniczego dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy ustalać na podstawie ClCr. Należy również kontrolować stężenie cefadroksylu w surowicy. U pacjentów z ClCr >50 ml/min zmiana dawkowania nie jest konieczna. U pacjentów z ClCr 50 ml/min lub mniejszym zaleca się następujący schemat dawkowania (na podstawie ClCr wyrażonego w ml/min/1,73 m2 pc.). Pacjentom z niewydolnością nerek można podawać cefadroksyl w początkowej dawce 500-1000 mg. Kolejne dawki podaje się zgodnie z przedstawionym niżej schematem: ClCr 0-10: 500-1000 mg co 36 h; ClCr 11-25: 500-1000 mg co 24 h; ClCr 26-50: 500-1000 mg co 12 h. Prosz. do sporz. zaw. doustnej. W leczeniu zakażeń wywołanych przez paciorkowce β-hemolizujące lek należy stosować przez co najmniej 10 dni. Dorośli i dzieci o mc. większej niż 40 kg: 500-1000 mg 2x/dobę co 12 h, w zależności od ciężkości zakażenia. W zakażeniach skóry i tkanek miękkich oraz w niepowikłanych zakażeniach układu moczowego stosuje się 1000 mg raz/dobę. Dzieci o mc. mniejszej niż 40 kg: dzieci <1 rż.: 25 mg/kg mc./dobę w dawkach podzielonych; dzieci 1-6 lat: 250 mg 2x/dobę; dzieci >6 lat: 500 mg 2x/dobę. Osoby w podeszłym wieku. U osób w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek modyfikacja dawki ani zachowanie specjalnych środków ostrożności nie są konieczne. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek. W celu uniknięcia kumulacji leku w organizmie dawkę produktu leczniczego dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy ustalać na podstawie ClCr. Należy również kontrolować stężenie cefadroksylu w surowicy. U pacjentów z ClCr większym niż 50 ml/min zmiana dawkowania nie jest konieczna. U pacjentów z ClCr 50 ml/min lub mniejszym zaleca się następujący schemat dawkowania (na podstawie ClCr wyrażonego w ml/min/1,73 m2 pc.). Pacjentom z niewydolnością nerek można podawać cefadroksyl w początkowej dawce 500-1000 mg. Kolejne dawki podaje się zgodnie z przedstawionym niżej schematem: ClCr 0-10: 500-1000 mg co 36 h; ClCr 11-25: 500-1000 mg co 24 h; ClCr 26-50: 500-1000 mg co 12 h.
Uwagi
Kaps./tabl. należy połykać w całości, popijając dużą ilością płynu. Zawiesinę należy podawać z dużą ilością płynu. Pokarm nie wpływa na biodostępność i w konsekwencji na chemioterapeutyczną skuteczność produktu, dlatego można go podawać niezależnie od posiłków.
Przeciwwskazania
Rozpoznana nadwrażliwość na cefalosporyny lub podejrzenie nadwrażliwości. U pacjentów z nadwrażliwością na penicyliny należy zwrócić uwagę na zagrożenie wystąpieniem alergii krzyżowej (występowanie 5-10%).
Interakcje
Nie należy stosować cefadroksylu w skojarzeniu z antybiotykami aminoglikozydowymi, polimiksyną B, kolistyną lub dużymi dawkami diuretyków pętlowych, ponieważ takie połączenia leków mogą nasilać działanie nefrotoksyczne (uszkadzające nerki). Podczas skojarzonego, przewlekłego stosowania leków zmniejszających krzepnięcie krwi lub inhibitorów agregacji trombocytów z cefadroksylem podobnie jak z wszystkimi cefalosporynami (w dużych dawkach) niezbędna jest częsta kontrola wskaźników krzepnięcia krwi w celu uniknięcia powikłań w postaci krwawień. Cefadroksyl, podobnie jak inne antybiotyki, może osłabić działanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych: Wyniki pośredniego testu Coombsa mogą być przemijająco dodatnie podczas lub po leczeniu cefadroksylem. Dotyczy to także testu Coombsa wykonywanego u noworodków, których matki leczone były cefalosporynami przed porodem. Cukier w moczu należy oznaczać metodami enzymatycznymi podczas leczenia cefadroksylem, ponieważ metody redukcyjne mogą dać fałszywie zawyżone wartości.
Ciąża i laktacja
Brak dobrze kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania leku u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Karmiące piersią matki powinny odciągać pokarm i wyrzucać podczas leczenia oraz jeszcze 2 dni po odstawieniu leku.
Działania niepożądane
Działania niepożądane wystąpiły u około 6% leczonych pacjentów. Najczęstsze działania niepożądane to zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha itp.) następnie objawy skórne (świąd, alergiczna wysypka) i bardzo rzadkie przypadki innych objawów takich jak zapalenie języka, zawroty głowy, nerwowość, bezsenność lub wstrząs anafilaktyczny. W pojedynczych przypadkach występowały objawy spowodowane nadkażeniami drobnoustrojami oportunistycznymi (grzyby) takie jak grzybica pochwy, pleśniawki itp. Nie wystąpiły dotychczas ciężkie lub zagrażające życiu działania niepożądane.
Przedawkowanie
Brak doniesień o przedawkowaniu cefadroksylu. Natomiast, na podstawie doświadczenia z innymi antybiotykami z grupy cefalosporyn, prawdopodobne jest wystąpienie następujących objawów: nudności, halucynacje, hiperrefleksja, objawy pozapiramidowe, zamglenia świadomości lub nawet śpiączka i niewydolność nerek. Przede wszystkim należy spowodować wymioty lub płukanie żołądka, jeśli konieczne hemodializę. Należy monitorować i, jeśli konieczne, wyrównać równowagę wodno-elektrolitową, monitorować czynności nerek.
Działanie
Antybiotyk β-laktamowy. Cefadroksyl, działa przez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii. Następujące drobnoustroje są wrażliwe na cefadroksyl: paciorkowce β-hemolizujące (Streptococcus pyogenes), pneumokoki (szczepy o obniżonej wrażliwości na penicylinę są oporne) i gronkowce (szczepy oporne na metycylinę są oporne). Mniej wrażliwe na cefadroksyl są szczepy Klebsiellae, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Haemophilus influenzae, Salmonella spp. oraz Shigella spp. Cefadroksyl nie wykazuje aktywności wobec szczepów Enterobacter spp., Proteus spp. i Pseudomonas spp. oraz Enterococcus spp. Po doustnym podaniu cefadroksyl wchłania się w górnym odcinku jelita cienkiego, a najwyższe stężenie osiąga po 1-2 h. Równoczesne przyjmowanie pożywienia nie ma praktycznie żadnego wpływu na wchłanianie leku. Cefadroksyl jest wydalany znacznie wolniej niż porównywalne doustne cefalosporyny, dlatego przerwy między kolejnymi dawkami leku mogą być przedłużone od 12 do 24 h. Od 15 do 20% cefadroksylu wiąże się z białkami osocza. Stężenie cefadroksylu mające znaczenie w leczeniu występuje w migdałkach, w tkankach i wydzielinie układu oddechowego, w wydzielinie ucha środkowego, w skórze, oczach, tkance mięśniowej, kościach i w stawach, wątrobie, żółci jak i również w moczu, gruczole krokowym i żeńskich narządach rozrodczych. Stężenie cefadroksylu występujące w krwi płodu i płynie owodniowym wynosi około 1/3 stężenia w surowicy krwi matki. Cefadroksyl w małym stężeniu występuje w mleku matki. W przybliżeniu 90% substancji czynnej wydala się w nie zmienionej postaci przez nerki z moczem. Wydalanie jest opóźnione u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, dlatego też przerwy w podawaniu kolejnych dawek muszą być dłuższe. Cefadroksyl nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Skład
1 kaps. zawiera 500 mg cefadroksyny. 1 tabl. powl. zawiera 1 g cefadroksyny. 5 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 125 mg, 250 mg lub 500 mg cefadroksyny.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.