Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.

Addamel® N

Substancje czynne:

Minerals

Dostępne dawki:

inf. doż. [konc. do przyg. roztw.] 20 amp. 10 ml 291,72 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Uzupełnienie żywienia dojelitowego pacjentów z podstawowym lub umiarkowanie podwyższonym zapotrzebowaniem na pierwiastki śladowe.
Dawkowanie
Nie wolno podawać preparatu w postaci nierozcieńczonej. Zalecana dawka dobowa koncentratu u pacjentów dorosłych przy zapotrzebowaniu podstawowym do umiarkowanie podwyższonego wynosi 10 ml (1 amp.). Dla dzieci o mc. 15 kg lub powyżej zalecana dawka dobowa wynosi 0,1 ml koncentratu/ kg mc./dobę.
Uwagi
Nie należy stosować nierozcieńczonego produktu leczniczego. Instrukcja dotycząca rozcieńczania produktu leczniczego przed podaniem, patrz ChPL.
Przeciwwskazania
Całkowite zatrzymanie odpływu żółci.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, dróg żółciowych lub wątroby (szczególnie u pacjentów z cholestazą). Preparat należy stosować ostrożnie u osób z zaburzonym wydzielaniem żółci i/lub czynności nerek, u których wydalanie pierwiastków śladowych może być znacznie zmniejszone. Preparat należy ostrożnie stosować także u pacjentów z biochemicznymi lub klinicznymi objawami zaburzeń czynności wątroby (zwłaszcza z cholestazą). Jeżeli leczenie trwa dłużej niż 4 tyg., należy kontrolować stężenie manganu. Nie wolno podawać preparatu w postaci nierozcieńczonej. Nie należy spodziewać się wpływu na zdolność do kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.
Ciąża i laktacja
Nie prowadzono badań nad wpływem preparatu na reprodukcję u zwierząt, ani badań klinicznych w okresie ciąży. Zapotrzebowanie na pierwiastki śladowe u kobiet w ciąży jest nieco zwiększone. Nie należy oczekiwać niepożądanych skutków w przypadku podania preparatu w czasie ciąży.
Działania niepożądane
Nie zgłaszano objawów niepożądanych związanych z pierwiastkami śladowymi zawartymi w preparacie. Obserwowano zapalenie żył powierzchownych w przypadku podania roztworu glukozy zawierającego. Nie można jednak stwierdzić, czy reakcję tę wywołały pierwiastki śladowe zawarte we wlewie. Alergiczne odczyny na jod mogą wystąpić po podaniu miejscowym. Nie są znane niepożądane reakcje wynikające ze stosowania zalecanych dawek jodków dożylnie.
Przedawkowanie
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wydzielania żółci istnieje zwiększone ryzyko akumulacji pierwiastków śladowych. Podczas przewlekłego przedawkowania żelaza istnieje ryzyko hemosyderozy, którą w ciężkich, rzadko występujących przypadkach można leczyć upustem krwi.
Działanie
Produkt zawiera pierwiastki śladowe w ilościach normalnie wchłanianych z diety doustnej i nie powinien wywierać żadnych skutków farmakodynamicznych oprócz podtrzymywania lub poprawy stanu odżywienia.
Skład
1 ml preparatu zawiera 0,02 µmol chromu, 2 µmol miedzi, 2 µmol żelaza, 0,5 µmol manganu, 0,02 µmol molibdenu, 10 µmol cynku, 5 µmol fluoru, 0,1 µmol jodu, 0,04 µmol selenu, 5,12 µmol sodu i 0,1 µmol potasu.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.