Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy "GALENUS"

Rectanal

Dostępne dawki:

płyn doodbytniczy 1 but. 150 ml 6,37 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Oczyszczanie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi jelita grubego oraz przed zabiegami chirurgicznymi i porodem. Zaparcia sporadycznie występujące (w tym po operacjach) oraz zaparcia po zastosowaniu środków kontrastowych.
Dawkowanie
Dorośli. Produkt leczniczy podaje się doodbytniczo, wyciskając z butelki ok. 120-150 ml roztw., wieczorem w dniu poprzedzającym wykonanie badania lub zabiegu operacyjnego oraz w dniu operacji. Wlew doodbytniczy w dniu poprzedzającym operację można powtórzyć w przypadku nie uzyskania pełnego oczyszczenia. Nie stosować częściej niż raz/dobę. Roztw. wprowadzany do odbytnicy powinien mieć temperaturę pokojową. Po zastosowaniu produktu leczniczego należy podać pacjentowi doustnie dodatkową porcję płynów. Środków przeczyszczających nie należy stosować dłużej niż jeden tydzień. Przed zabiegiem operacyjnym zaleca się wykonanie badania stężenia elektrolitów we krwi. Dzieci i młodzież. Dzieciom w wieku 3-12 lat produkt leczniczy podaje się doodbytniczo, wyciskając z pojemnika 60-90 ml roztw., wieczorem w dniu poprzedzającym wykonanie badania lub zabiegu operacyjnego oraz w dniu operacji. Wlew doodbytniczy w dniu poprzedzającym operację można powtórzyć w przypadku nie uzyskania pełnego oczyszczenia. Nie stosować częściej niż raz/dobę. U dzieci produkt należy stosować szczególnie ostrożnie, a u dzieci w wieku 3-5 lat wyłącznie z przepisu lekarza i pod jego nadzorem. Roztw. wprowadzany do odbytnicy powinien mieć temp. pokojową. Po zastosowaniu produktu leczniczego należy podać pacjentowi doustnie dodatkową porcję płynów. Środków przeczyszczających nie należy stosować dłużej niż tydzień. Przed zabiegiem operacyjnym poleca się wykonanie badania stężenia elektrolitów we krwi. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci w wieku do 3 lat, ze względu na bezpieczeństwo stosowania.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 3 r.ż. Perforacja jelita grubego. Niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ciężki stan ogólny, choroby serca, zastoinowa niewydolność krążenia. Podejrzenie perforacji, niedrożności oraz wrzodziejącego zapalenia jelita. Ciężka niewydolność nerek. Nadciśnienie. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle brzucha, nudności, wymioty o nieustalonej przyczynie. Odwodnienie. Ciąża.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy monitorować zdolność do wypróżniania po zastosowaniu preparatu u dzieci powyżej 3 rż. (ryzyko odwodnienia). Preparat szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, u pacjentów otrzymujących leki moczopędne lub leki mogące spowodować zaburzenia wodno-elektrolitowe oraz u pacjentów ze sztucznym odbytem i u których występują pierwotne zaburzenia elektrolitowe (wskazane kontrolowanie stężenia elektrolitów). Preparat należy podawać pacjentom nieprzytomnym, o ograniczonej świadomości oraz z chorobami serca tylko w obecności wykwalifikowanego personelu. Specjalne środki ostrożności należy zachować stosując produkt leczniczy u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów otrzymujących leki moczopędne lub leki mogące wywołać zaburzenia wodno-elektrolitowe. U pacjentów ze sztucznym odbytem oraz u pacjentów, u których występują pierwotne lub wtórne zaburzenia elektrolitowe, produkt leczniczy należy stosować z dużą ostrożnością; zaleca się kontrolowanie stężenia elektrolitów. Jeśli podczas lub po zastosowaniu płynu doodbytniczego pojawią się krwawienia lub nasilone skurcze jelit, zabieg należy przerwać i zgłosić się do lekarza. W zaparciach stosować sporadycznie, zachować szczególną ostrożność u osób w podeszłym wieku oraz nie stosować częściej niż raz/dobę. Jeśli u dziecka nie nastąpi wypróżnienie, należy porozumieć się z lekarzem, ponieważ zatrzymanie płynu doodbytniczego może spowodować odwodnienie.Preparat nie wpływa na sprawność psychofizyczną. Należy po zastosowaniu preparatu zrobić przerwę w prowadzeniu pojazdów na 12 h. Przed zabiegiem operacyjnym jest wskazane wykonanie badania stężenia elektrolitów we krwi.
Interakcje
U pacjentów stosujących leki blokujące kanały wapniowe lub leki moczopędne może dochodzić do zmiany stężenia elektrolitów.
Ciąża i laktacja
Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (ryzyko wystąpienia zaburzeń elektrolitowych).
Działania niepożądane
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: (rzadko) przemijająca hipokalcemia i hiponatremia, prowadzące do odwodnienia. Zaburzenia żołądka i jelit: (rzadko) zaburzenia czynności jelita grubego (w przypadku częstego stosowania).
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Produkt zawarty jest w jednorazowym opakowaniu, co praktycznie uniemożliwia przedawkowanie u dorosłych. Jednak u pacjentów, u których występują bezwzględne przeciwwskazania oraz u pacjentów szczególnie wrażliwych może dojść do zaburzeń stężenia elektrolitów, zakwaszenia oraz odwodnienia. W takim przypadku należy doprowadzić do normalizacji stężenia elektrolitów.
Działanie
Produkt o działaniu oczyszczającym jelito grube jest hipertonicznym roztworem fosforanów sodu podawanym drogą doodbytniczą. Poprzez działanie osmotyczne w świetle jelita grubego zapobiega wchłanianiu wody powodując zmiękczenie mas kałowych.
Skład
100 ml preparatu zawiera 14 g dwuwodorofosforanu sodu i 5 g wodorofosforanu sodu.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.