Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne "VIS" Sp. z o.o.

Dolomit VIS

Substancje czynne:

Calcium Magnesium

Dostępne dawki:

tabl. 64 mg+ 108 mg 100 szt. 18,20 100%
tabl. 32 mg+ 54 mg 72 szt. 12,26 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Leczniczo w celu wyrównania gospodarki wapniowo-magnezowej w hipokalcemii i hipomagnezemii oraz profilaktyka stanów niedoboru wapnia i magnezu. Profilaktycznie w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego, stresie, wzmożonej drażliwości, zaburzeniach snu, bólach mięśni, dłuższym wysiłku fizycznym, okresach szybkiego wzrostu u dzieci i młodzieży, w ciąży i okresie karmienia piersią, w czasie rekonwalescencji po przebytych chorobach i złamaniach kości. U kobiet w okresie menopauzy w profilaktyce demineralizacji kości oraz wspomagająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy.
Dawkowanie
Dawka 64 mg+ 108 mg. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: profilaktycznie 1 tabl./dobę; leczniczo w stanach niedoboru wapnia i magnezu 1-3 tabl./dobę, zależnie od wielkości niedoboru. Dawka 32 mg+ 54 mg. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: profilaktycznie 1-2 tabl./dobę; leczniczo w stanach niedoboru wapnia i magnezu 2-6 tabl./dobę, zależnie od wielkości niedoboru.
Uwagi
Tabl. należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu, hiperkalcemia, hipermagnezemia, blok przedsionkowo-komorowy, miastenia, bezmocz, choroby nerek z zaburzeniami filtracji, znaczne obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi. Zdiagnozowane nowotwory złośliwe.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą, glukozo-galaktozowym zespołem złego wchłaniania, nietolerancją fruktozy lub niedoborem aktywności sacharozo-izomaltazy. Pacjenci z niewydolnością nerek, łagodną hiperkalciurią lub kamicą nerkową wymagają kontroli wydalania wapnia z moczem. Pacjenci z kamicą nerkową powinni spożywać duże ilości płynów.
Interakcje
Może osłabiać wchłanianie preparatów żelaza, fosforanów, fluorochinolonów, tetracyklin oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych warfaryny (należy zachować 3-h przerwę między podaniem tych leków i preparatu). Duże ilości alkoholu i glukozy zwiększają wydalanie magnezu z moczem.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: luźne stolce, nudności, wymioty, przy długotrwałym stosowaniu senność.
Działanie
Naturalny minerał, zawierający głównie węglan wapnia i magnezu oraz niewielkie ilości żelaza, glinu, krzemu, manganu, cynku i miedzi.
Skład
1 tabl. (250 mg) zawiera 54 mg wapnia i 32 mg magnezu; 1 tabl. (500 mg) zawiera 108 mg wapnia i 64 mg magnezu. Tabletki (250 mg) są dostępne w smakach miętowym, cytrynowym, malinowym i pomarańczowym. Tabletki (500 mg) nie zawierają cukru.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.