Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Soligardin

Dostępne dawki:

prosz. 1 op. 30 g 5,17 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Opis:

Wskazania
Pomocniczo w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła w przebiegu nieżytów górnych dróg oddechowych, anginy, infekcji wirusowych i zakażeń grzybiczych.
Dawkowanie
Zewnętrznie do płukania gardła: 1/2-1 łyżeczki na pół szklanki ciepłej wody, płukać 3x dziennie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu leczniczego. Nie stosować na uszkodzoną powierzchnię błon śluzowych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Podczas płukania gardła należy uważać aby nie połykać produktu. Przy stosowaniu produktu na uszkodzoną powierzchnię błon śluzowych istnieje możliwość kumulowania związków boru w organizmie. Długotrwałe stosowanie produktu leczniczego ze względu na zawartość czteroboranu sodu, zwłaszcza u małych dzieci może zwiększać ryzyko kumulacji związków boru w tkankach i narządach organizmu, głównie w mózgu, wątrobie, śledzionie i nerkach oraz w tkance tłuszczowej.
Interakcje
Leki powodujące przekrwienie błon śluzowych mogą zwiększać prawdopodobieństwo wchłaniania składników produktu leczniczego do krążenia ogólnego.
Ciąża i laktacja
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania produktu u kobiet w ciąży.
Działania niepożądane
Przy krótkotrwałym stosowaniu preparat jest dobrze tolerowany. Zaburzenia żołądka i jelit: brak łaknienia, wymioty, biegunka, śluzowo-krwawe wymioty. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: bezmocz. Zaburzenia skóry: wysypka skórna, wyłysienie. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: niedokrwistość. Zaburzenia układu immunologicznego: gorączka.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania produktu leczniczego.
Działanie
Preparat ma działanie odkażające, ściągające, przeciwzapalne, miejscowo przeciwbólowe. Preparat wykazuje bardzo dobre działanie bakteriostatyczne w stosunku do Staphylococcus aureus, Escherichia coli oraz silne działanie grzybostatyczne dla Candida albicans i Aspergillus niger. Produkt ma również słabe działanie bójcze w stosunku do testowych szczepów Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Candida albicans i Aspergillus niger. Produkt leczniczy działa hamująco na rozwój infekcji wirusowych, gdyż jego stosowanie miejscowo podwyższa pH, spłukuje i mechanicznie usuwa zakażone komórki nabłonka i niszczy wolne wiriony. Działa również przeciwgrzybiczo dzięki skojarzonemu działaniu alkalicznego pH i działania przeciwgrzybowego swych składników, szczególnie benzoesanu sodu.
Skład
100 g proszku zawiera: sodu czteroboran (Natrii tetraboras) 34,8 g, sodu wodorowęglan (Natrii hydrogenocarbonas) 34,8 g, sodu chlorek (Natrii chloridum) 14,9 g, sodu benzoesan (Natrii benzoas) 14,9 g, mentol (Mentholum) 0,5 g.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.