Mitsubishi Corp.

Catalin®

Substancje czynne:

Pirenoxine

Dostępne dawki:

tabl. [krople do oczu] 0,75 mg 1 szt.+ 15 ml rozp. 16,00 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Zaćma starcza.
Dawkowanie
Miejscowo: do worka spojówkowego dotkniętego zaćmą oka wkrapla się 1 lub 2 krople 3-5 razy /dobę.
Uwagi
Preparat zmienia barwę w obecności jonów metali. Po sporządzeniu roztwór należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Po sporządzeniu roztworu, lek można stosować przez 20 dni.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Brak danych dotyczących interakcji z innymi lekami oraz innych rodzajów interakcji.
Ciąża i laktacja
Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
Podczas leczenia produktem mogą wystąpić następujące objawy niepożądane: (rzadko) (rzadziej niż u 1 na 1000 osób). Zaburzenia oka: rozlane powierzchniowe zapalenie rogówek, zapalenie brzegów powiek, przekrwienie spojówek, bolesność, świąd.
Przedawkowanie
Nie są znane objawy przedawkowania produktu u ludzi. Antidotum nie jest konieczne, ponieważ przedawkowanie pirenoksyny jest praktycznie niemożliwe.
Działanie
Wpływ produktu na czynność błony soczewkowej. Soczewka gałki ocznej nie jest unaczyniona. Substancje odżywcze pobiera z otaczającej ją cieczy wodnistej i do niej wydala zbędne produkty przemiany materii. Jeśli uszkodzeniu ulegnie czynność błony soczewki, występuje utrudnienie utrzymania przejrzystości soczewki. Szczególnie zaburzenie równowagi kationów jednowartościowych takich jak Na+ i K+ w soczewce zaburza czynność błony soczewki i wpływa na występowanie obrzęku soczewki i na ciśnienie osmotyczne w soczewce. Produkt zapobiega zaburzeniom działania pompy sodowo-potasowej wywołanym przez związki chinonowe.
Skład
1 tabl. zawiera 0,75 mg pirenoksyny w postaci pirenoksyny sodowej 0,85 mg.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.