Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.

Aminoven Infant 10%

Substancje czynne:

Amino acids

Dostępne dawki:

inf. [roztw.] 1 but. 250 ml 51,40 100%
inf. [roztw.] 1 but. 100 ml 29,48 100%
inf. [roztw.] 1 but. 1000 ml X 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Roztw. aminokwasów do częściowego żywienia pozajelitowego niemowląt (wcześniaków, noworodków urodzonych w terminie) oraz małych dzieci. Wraz z odpowiednimi ilościami węglowodanów i tłuszczów jako nośników energii oraz witaminami, elektrolitami i mikroelementami roztw. może być stosowany w całkowitym żywieniu pozajelitowym.
Dawkowanie
Produkt należy podawać w ciągłej inf. dożylnej do żył centralnych. Maks. szybkość inf.: do 0,1 g aminokwasów/kg mc./h = 1,0 ml/kg mc./h. Maks. dawka dobowa: dzieci w wieku 0-2 rż: 1,5-2,5 g aminokwasów/kg mc./dobę = 15-25 ml/kg mc./dobę; dzieci w wieku 2-5 lat: 1,5 g aminokwasów/kg mc./dobę = 15 ml/kg mc./dobę; dzieci w wieku 6-14 lat: 1 g aminokwasów/kg mc./dobę = 10 ml/kg mc./dobę. Produkt leczniczy może być podawany tak długo, jak konieczne jest stosowanie żywienia pozajelitowego.
Przeciwwskazania
Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu aminokwasów, kwasicą metaboliczną, przewodnieniem, hipokaliemią. U pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby należy zastosować indywidualne dawkowanie. Produkt leczniczy należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z hiponatremią.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Aby kontrolować żywienie pozajelitowe zaleca się częste oznaczanie i ocenę następujących badań laboratoryjnych: azotu mocznikowego, amoniaku, elektrolitów, glukozy i triglicerydów (w przypadku podawania emulsji tłuszczowych), równowagi kwasowo-zasadowej i bilansu płynów, enzymów wątrobowych oraz osmolalności surowicy. Inf. do żył obwodowych może powodować podrażnienie śródbłonka żyły i zakrzepowe zapalenie żyły. W celu zmniejszenia ryzyka podrażnienia żyły, zaleca się częste kontrole miejsca inf. Preparat można stosować do całkowitego żywienia pozajelitowego jednocześnie z odpowiednimi ilościami związków będących źródłami energii (roztwory węglowodanów, emulsje tłuszczowe), elektrolitów, wit. i pierwiastków śladowych.
Interakcje
Dotychczas interakcje nie są znane.
Ciąża i laktacja
Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w okresie ciąży. Dane kliniczne pochodzące z badań dotyczących porównywalnych roztworów aminokwasów nie wykazały ryzyka stosowania u kobiet w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Podczas prawidłowego podawania produktu leczniczego nie są znane działania niepożądane. Podawanie z szybkością większą niż zalecana może wywołać dreszcze, nudności i wymioty, zaburzenia równowagi składu aminokwasów w organizmie oraz zwiększoną utratę przez nerki.
Przedawkowanie
Podczas przedawkowania produktu leczniczego lub podawania z szybkością większą niż zalecana mogą wystąpić dreszcze, nudności, wymioty oraz zwiększona utrata aminokwasów przez nerki. Należy wtedy niezwłocznie przerwać inf. Można kontynuować inf. w zmniejszonej dawce. W przypadku wystąpienia hiperkaliemii zaleca się infuzję 200-500 ml 10% roztw. glukozy, z dodatkiem 1-3 jednostek modyfikowanej insuliny/3–5 g glukozy.
Działanie
Wszystkie aminokwasy zawarte w produkcie leczniczym są związkami fizjologicznymi obecnymi w pożywieniu. Aminokwasy podawane pozajelitowo włączane są do puli wolnych aminokwasów organizmu i wszystkich związanych z nią szlaków metabolicznych. Aminokwasy stanowią materiał budulcowy do syntezy białek.
Skład
1 l roztworu zawiera: 8 g L-izoleuzyny, 13 g L-leucyny, 12 g octanu L-lizyny (co odpowiada 8,51 g L-lizynie), 3,12 g L-metioniny, 3,75 g L-fenyloalaniny, 4,4 g L-treoniny, 2,01 g L-tryptofanu, 9 g L-waliny, 7,5 g L-argininy, 4,76 g L-histydyny, 4,15 g glicyny, 9,3 g L-alaniny, 9,71 g L-proliny, 7,67 g L-seryny, 0,4 g tauryny, 5,176 g N-acetylo-L-tyrozyny (co odpowiada 4,2 g L-tyrozyny), 0,7 g N-acetylo-L-cysteiny (co odpowiada 0,52 g L-cysteiny), 2,62 g kwasu jabłkowego. Osmolarność teoretyczna - 885 mOsm/l, kwasowość roztworu - 27–40 mmol NaOH/l, pH - 5,5–6,0.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.