Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Carbo Activ Aflofarm

Substancje czynne:

Activated charcoal

Dostępne dawki:

kaps. twarde 200 mg 20 szt. 6,30 100%
kaps. twarde 200 mg 60 szt. 9,20 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Lek stosuje się w następujących dolegliwościach: zatrucia pokarmowe, biegunki, wzdęcia, zatrucia lekami i substancjami chemicznymi (w porozumieniu z lekarzem).
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat. W lżejszych zatruciach pokarmowych z objawami wzdęć lub nadmiernej fermentacji jelitowej: przyjmuje się 4-6 kaps. kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. W cięższych przypadkach biegunki: zawartość 15-30 kaps. wsypać do niewielkiej ilości wody i przyjmować w postaci zawiesiny co 1 h do ustąpienia objawów (3-4x). W przypadku zatruć chemicznych i w zatruciach lekami: przyjąć niezwłocznie 10 kaps. popijając wodą, a następnie powtórzyć tę dawkę kilkakrotnie. Natychmiast zawiadomić lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. W cięższych zatruciach: podaje się jednorazowo 4-10 g w postaci zawiesiny w wodzie. Zawiesinę można podawać sondą żołądkową podczas płukania żołądka. Dzieci powyżej 1 rż.: w przypadku zatruć lekami lub substancjami chemicznymi podaje się zwykle jednorazowo 10-20 kaps. Dzieci poniżej 6 rż.: zawartość kaps. wsypać do niewielkiej ilości wody i podać w postaci zawiesiny.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u pacjentów nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych, oraz u niemowląt.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Węgiel aktywny ma zdolność wiązania substancji toksycznych. Pomimo, że nie są znane działania niepożądane, należy ograniczyć jego stosowanie tylko do powyższych wskazań, a po osiągnięciu efektu leczniczego zaprzestać stosowania. Węgiel aktywny nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, albo słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie. Produktu leczniczego nie należy podawać jednocześnie z pokarmem, gdyż pokarm zmniejsza zdolności adsorpcyjne. Inne leki należy stosować przynajmniej 2 h przed przyjęciem węgla leczniczego lub 2 h po jego przyjęciu. Nie należy stosować węgla leczniczego, jeśli konieczne jest jednoczesne podanie doustne swoistego antidotum, np. metioniny. Węgla aktywnego nie należy stosować w przypadku zatruć substancjami nie adsorbowanymi, m.in. rozpuszczalnikami, substancjami żrącymi, metalami ciężkimi, alkoholami niespożywczymi. W leczeniu ostrych zatruć inne niezbędne leki należy podawać parenteralnie. Produkt zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne. Produkt leczniczy uważany jest za bezpieczny i nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Interakcje
Węgiel aktywny może w pewnym stopniu osłabić wchłanianie innych leków z przewodu pokarmowego, zwłaszcza salicylanów, barbituranów, benzodiazepin, paracetamolu, glikozydów nasercowych, NLPZ, leków przeciwzakrzepowych i antybiotyków a także środków antykoncepcyjnych. Stosowany jednocześnie z innymi lekami podawanymi doustnie może zmniejszyć ich efekt farmakologiczny. Nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwpadaczkowymi ani z lekami perzeciwwymiotnymi, ponieważ je adsorbuje. Alkohol w niewielkim stopniu osłabia zdolność węgla aktywnego do adsorpcji ASA i chinidyny.
Ciąża i laktacja
Dotychczas brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania węgla podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Produkt leczniczy nie zaburza fizjologicznych czynności przewodu pokarmowego. Jednak długotrwałe stosowanie bardzo dużych dawek może wywołać niedobór witamin w wyniku ich wiązania, zaburzenia przewodu pokarmowego spowodowane wiązaniem enzymów trawiennych, zaparcia, niekiedy wymioty, zwłaszcza u dzieci.
Przedawkowanie
Nie są znane przypadki przedawkowania. Przyjęcie znacznych ilości węgla aktywnego może spowodować zaparcia.
Działanie
Po doustnym przyjęciu kaps., węgiel leczniczy uwalnia się z niej w ciągu kilkunastu minut i adsorbuje na swojej znacznie rozbudowanej powierzchni substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, utrudniając ich wchłanianie z przewodu pokarmowego; zatrzymuje też na swojej powierzchni drobnoustroje (bakterie, grzyby). Mechanizm adsorpcji nie wiąże się z interakcją chemiczną, ale z właściwościami fizycznymi i siłami elektrostatycznymi. Węgiel leczniczy jest najsilniejszym środkiem adsorbującym stosowanym w lecznictwie. Adsorbcji na powierzchni węgla ulega większość stałych produktów leczniczych (salicylany, barbiturany, benzodiazepiny, fenotiazyny, klonidyna, kokaina, środki pobudzające OUN, glikozydy nasercowe, NLPZ, nikotyna, paracetamol, inhibitory MAO, propranolol, fenytoina, środki blokujące receptory β-adrenergiczne, chinina, związki purynowe, zydowudyna). Węgiel leczniczy nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie.
Skład
1 kaps. twarda zawiera 200 mg węgla aktywnego.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.