Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm

Substancje czynne:

Aluminium phosphate

Dostępne dawki:

zaw. doust. 45 mg/g 1 op. 250 g 6,99 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Sok pomarańczowy
Soki cytrusowe mogą powodować zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego, prawdopodobnie w wyniku połączenia z kwasem cytrynowym. W wyniku tej interakcji dochodzi do osłabienia lub braku efektu terapeutycznego.

Opis:

Wskazania
Leczenie wspomagające objawów nadkwaśności soku żołądkowego w przebiegu: choroby refluksowej przełyku, zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Dawkowanie
Do dawkowania produktu leczniczego należy używać miarki dołączonej do opakowania. Umożliwia to odmierzanie dokładnej dawki 5 ml, 10 ml lub 15 ml zawiesiny. Produkt leczniczy należy przyjmować pomiędzy posiłkami: 5 ml do 15 ml, 3-5x/dobę. Na noc zaleca się przyjąć podwójną dawkę. Maks. dawka dobowa nie powinna być większa niż 100 ml. Przed użyciem energicznie wstrząsnąć.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przewlekła niewydolność nerek, szczególnie u pacjentów dializowanych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ze względu na zawartość glinu produkt leczniczy nie powinien być stosowany: u dzieci poniżej 6 lat bez zalecenia lekarza; u pacjentów ze schorzeniami układu kostnego; u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek; u chorych na chorobę Alzheimera. W przewodzie pokarmowym glin tworzy z fosforanami nierozpuszczalne związki. Długotrwałe stosowanie zawiesiny zmniejsza wchłanianie fosforu, co w przypadku niewystarczającej podaży fosforu w pożywieniu może prowadzić do jego niedoboru. Nie stosować długotrwale. W razie utrzymywania się objawów należy zweryfikować diagnozę. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Produktu leczniczego nie należy stosować jednocześnie z wymienionymi lekami: tetracykliną (lek należy przyjmować 3-4 h po zażyciu tetracyklin); cyprofloksacyną, norfloksacyną; fenytoiną; związkami żelaza; glikozydami nasercowymi; ketokonazolem; salicylanami i chinidyną ponieważ produkt leczniczy zmniejsza ich działanie; lewotyroksyną, (produkt leczniczy zmniejsza jej działanie); cymetydyną, ranitydyną, famotydyną oraz sukralfatem - ponieważ produkt leczniczy zmniejsza działanie antagonistów receptorów H2.. Produkt leczniczy może zmieniać miejsce działania produktów podawanych w postaci tabl. dojelitowych (zamiast w jelitach specjalna otoczka leku rozpuszcza się w żołądku). Dlatego leki te należy przyjmować na 1 h przed lub 1 h po przyjęciu produktu.
Ciąża i laktacja
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania fosforanu glinu u kobiet w okresie ciąży. Produkt leczniczy nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosującym skutecznej metody antykoncepcji. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania fosforanu glinu/metabolitów do mleka ludzkiego. Płodność - brak danych na ten temat.
Działania niepożądane
Brak informacji dotyczącej częstości występowania działań niepożądanych. Zaburzenia żołądka i jelit: zaparcia. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: zwiększenie stężenia glinu obniżenie stężenia fosforanów hipofosfatemia objawiająca się brakiem łaknienia, złym samopoczuciem, osłabieniem mięśni, osteomalacją. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zaburzenia czynności nerek. Zaburzenia psychiczne: u osób w podeszłym wieku istnieje ryzyko wystąpienia lub nasilenia się objawów choroby Alzheimera. Zaburzenia układu nerwowego: encefalopatia. Zaburzenia układu odpornościowego: reakcje nadwrażliwości.
Przedawkowanie
Brak danych dotyczących przypadków przedawkowania fosforanu glinu.
Działanie
Fosforan glinu jest lekiem zobojętniającym kwas solny soku żołądkowego, stosowanym w leczeniu choroby refluksowej, zapalenia błony śluzowej żołądka oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Stosowany doustnie, fosforan glinu reaguje z kwasem solnym w żołądku tworząc chlorek glinu, który, ma działanie przeciwzapalne i działa ściągająco. Związki glinu prawdopodobnie mają również właściwości cytoprotekcyjne, tj. chroniące przed działaniem czynników uszkadzających komórki błony śluzowej żołądka. Wynika to z indukowania przez nie wydzielania wodorowęglanów i prostaglandyn w żołądku.
Skład
100 g produktu zawiera substancję czynną 4,5 g glinu fosforan żel. 15 ml produktu zawiera 828 mg glinu fosforan żel.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.