Mundipharma Polska Sp. z o.o.

DHC Continus®

Substancje czynne:

Dihydrocodeine tartrate

ICD10:

Nowotwór złośliwy wargi   C00
Nowotwór złośliwy nasady języka   C01
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych części języka   C02
Nowotwór złośliwy dziąsła   C03
Nowotwór złośliwy dna jamy ustnej   C04
Nowotwór złośliwy podniebienia   C05
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych części jamy ustnej   C06
Nowotwór złośliwy ślinianki przyusznej   C07
Nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych dużych gruczołów ślinowych   C08
Nowotwór złośliwy migdałka   C09

Dostępne dawki:

tabl. o zmodyf. uwalnianiu 90 mg 60 szt. 65,29 100% 19,59 30% 1 bezpł. S 3 bezpł. DZ 4 Lek bezpłatny na receptę2
tabl. o zmodyf. uwalnianiu 60 mg 60 szt. 44,43 100% 13,33 30% 1 bezpł. S 3 bezpł. DZ 4 Lek bezpłatny na receptę2
1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach:  
wskazania wg chpl
2) Nowotwory złośliwe. 
3) Pacjenci 65+.  Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach. 
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia. 

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Upośledza !
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.

Opis:

Wskazania
Lek jest wskazany do zwalczania silnych bólów nowotworowych oraz przewlekłych o innej etiologii.
Dawkowanie
Dzieci poniżej 12 lat. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Podawanie dihydrokodeiny dzieciom w wieku powyżej 12 lat jest zależne od decyzji lekarza i produkt leczniczy może być stosowany, jeśli korzyść przewyższa ryzyko. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat. Zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 60 mg co 12 h. Lekarz może zwiększyć dawkę do dawki maks. 120 mg co 12 h. Produkt leczniczy 60 mg: 1 lub 2 tabl. co 12 h. Produkt leczniczy 90 mg: 1 tabl. co 12 h. Produkt leczniczy 120 mg: 1 tabl. co 12 h. Pacjenci w podeszłym wieku oraz pacjenci z niewydolnością wątroby i nerek i pacjenci z niedoczynnością tarczycy. Dawkę należy zmniejszyć u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek oraz niedoczynnością tarczycy.
Uwagi
Tabl. należy połykać w całości, nie dzielić, nie żuć ani nie rozgryzać. Tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu należy przyjmować co 12 h. Ostrzeżenia dotyczące podawania produktu leczniczego pacjentom z dużym potencjałem uzależnień od alkoholu i leków - patrz ChPL.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu; niewydolność oddechowa; niedrożność dróg oddechowych; nie stosować w ostrym napadzie astmy oskrzelowej; nie stosować u dzieci poniżej 12 lat
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ponieważ dihydrokodeina może powodować uwalnianie histaminy, nie należy jej stosować w ostrym napadzie astmy i należy ją ostrożnie stosować u pacjentów z astmą. Zaleca się zmniejszać dawki leku o osób z niedoczynnością tarczycy, u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek oraz u osób w podeszłym wieku. Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu. Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów przyjmujących inhibitory MAO. Należy unikać stosowania opioidowych środków przeciwbólowych u pacjentów ze stwierdzonym wysokim ciśnieniem śródczaszkowym lub z urazami głowy.
Interakcje
W czasie leczenia dihydrokodeiną nie należy spożywać alkoholu. Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów przyjmujących inhibitory MAO.
Ciąża i laktacja
U kobiet w ciąży dihydrokodeina powinna być stosowana tylko w razie bezwzględnej konieczności. Nie stwierdzono czy lek przenika do mleka matki, dlatego u karmiących piersią lek należy podawać jedynie w przypadkach bezwzględnej konieczności.
Działania niepożądane
Bardzo często: zaparcia, senność (lekkie zmęczenie do otępienia w zależności od dawki). Często: ból głowy, nudności, mdłości, wymioty. Niezbyt często: zawroty głowy, halucynacje, reakcje skórne np. świąd, wysypka; pokrzywka, zatrzymanie moczu, kolka żółciowa, wzrost ciśnienia w woreczku żółciowym. Rzadko: stan dezorientacji, zaburzenia w odbiorze rzeczywistości, niedociśnienie, spadek ciśnienia krwi. Bardzo rzadko: niewydolność oddechowa, niedrożność porażenna jelita.
Przedawkowanie
W razie przedawkowania należy zastosować płukanie żołądka. W ostrej niewydolności oddechowej należy podać dożylnie nalokson w dawce 0,4 mg i dawkę powtórzyć w razie potrzeby po 2-3 min.
Działanie
Półsyntetyczny opioidowy lek przeciwbólowy, o działaniu słabszym niż morfina. Lek działa na receptory opioidowe w mózgu zmniejszając wrażliwość pacjenta na ból oraz wzmacnia odporność psychiczną na ból poprzez zmniejszenie związanego z nim lęku.
Skład
1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 60 mg, 90 mg lub 120 mg winianu dihydrokodeiny.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.