Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Dettol Med

Substancje czynne:

Benzalkonium chloride

Dostępne dawki:

aerozol na skórę [roztw.] 0,2 mg/ml 1 poj. 100 ml 14,99 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Opis:

Wskazania
Produkt antyseptyczny stosowany do przemywania rozcięć, otarć, ukąszeń oraz użądleń owadów.
Dawkowanie
Rozcięcia, ukąszenia, otarcia oraz użądlenia owadów - należy rozcieńczyć 50 ml koncetratu w 1 l wody (5%, 1:20), a następnie przemyć zranione miejsce roztworem. Przykryć suchą gazą lub opatrunkiem. Po rozcieńczeniu roztwór staje się nieprzezroczysty, nabiera mlecznej barwy o sosnowym zapachu. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci poniżej 1 rż.
Uwagi
Do stosowania na skórę. Nie stosować produktu leczniczego w postaci nierozcieńczonej.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby skóry. Nie należy stosować u dzieci poniżej 1 rż.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Produkt leczniczy jest przeznaczony wyłącznie do przemywania ran w ramach pierwszej pomocy. Produkt nie jest wskazany do stosowania jako środek antyseptyczny w chirurgii lub do użytku w warunkach szpitalnych. W razie przypadkowego połknięcia oraz gdy nie wystąpiły wymioty, należy wypić duże ilości mleka lub wody. W razie przypadkowego kontaktu produktu z okiem lub skórą, należy przepłukać je dużą ilością zimnej wody. Następnie należy sprawdzić czy nie doszło do poparzenia rogówki. W przypadku, gdy wystąpiło poparzenie rogówki, należy przeprowadzić konsulatcję oftalmologiczną. Produktu leczniczego nie należy stosować do/lub w okolicy oczu, uszu, nosa i ust. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn: nie dotyczy.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji i dlatego produkt leczniczy nie jest zalecany do stosowania z innymi produktami o działaniu miejscowym.
Ciąża i laktacja
Preparat może być stosowany w okresie ciąży pod nadzorem lekarza. Nie należy stosować preparatu na skórę piersi w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (bardzo rzadko) dystrofia skóry, pęknięcie skóry w miejscu podania, zapalenie skóry obwodowych części kończyn, egzema, kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie skóry, pieczenie skóry, łysienie, wysypka grudkowata, swędzenie, rumień, zmiana zabarwienia skóry oraz złuszczanie się naskórka.
Przedawkowanie
W przypadku stosowania produktu leczniczego zgodnie z zaleceniami istnieje bardzo niewielkie ryzyko przedawkowania, jako, że produkt ten zastosowany w zbyt dużej ilości łatwo spływa ze skóry. Chloroksylenol cechuje się niewielką toksycznością ogólnoustrojową, jeśli stosowany jest zgodnie zaleceniem. Odnotowano pojedyncze przypadki zatrucia. Po przyjęciu doustnym odnotowywano występowanie następujących objawów: uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej, krtani oraz przewodu 3 pokarmowego, bradykardia, hipotensja oraz niewydolność nerek. W przypadku przyjęcia dużej ilości produktu leczniczego może wystąpić depresja OUN. Aspiracja środków dezynfekujących zawierających chloroksylenol do układu oddechowego może prowadzić do zapalenia płuc, ostrego zespołu zaburzeń oddechowych oraz niewydolności sercowo-oddechowej.
Działanie
Chloroksylenol, jest substytutem fenolu, który przez wiele lat był szeroko stosowanym składnikiem środków dezynfekujących/antyseptycznych przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Wiadomo, że w małych stężeniach działa on bakteriobójczo na wiele bakterii Gram-(+) i Gram-(-).
Skład
Chloroksylenol 4,8 mg na 100 mg koncentratu do sporządzenia roztw. do stosowania na skórę.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.