Kiedy ponowna ciąża?

Planowanie powiększenia rodziny powinno uwzględniać poziom ryzyka dla zdrowia, zarówno matki, jak i dziecka. W świetle dotychczasowych danych idealnie, by od porodu do zajścia w następną ciążę minęło nie mniej niż 12 miesięcy.

Przynajmniej taką rekomendację dają naukowcy, którzy rezultaty badań dotyczących niemal 150 tys. porodów opublikowali na łamach prestiżowego czasopisma JAMA Internal Medicine. Ich zdaniem idealny odstęp wynosi 12 do 18 miesięcy. Należy zaznaczyć, że WHO zaleca, by od porodu do zajścia w ciążę minęło więcej czasu: od 18 do 24 miesięcy.

Czym grozi zbyt krótki odstęp między porodem a następną ciążą?

Naukowcy z University of British Columbia (UBC) oraz Harvard TH Chan School of Public Health wykazali, że ryzyka są istotne:

  • przedwczesny poród (zarówno "spontaniczny", jak i niejako wymuszony ze względu na stan płodu lub matki);
  • mniejsza waga urodzeniowa dziecka;
  • wyższa śmiertelność zarówno dzieci, jak i matek.

Powyższe ustalenia nie różnią się od tych, które były od lat badane przez innych naukowców. Nowością są inne rezultaty tego badania.

W przypadku kobiet po 35. roku życia, które poczęły kolejny raz w sześć miesięcy po porodzie, ryzyko zgonu lub innych poważnych następstw dla matki wynosiło 1,2 proc. (12 przypadków na 1000 ciąż). Odczekanie 18 miesięcy zmniejszało ryzyko do 0,5 proc. (pięć przypadków na 1000 porodów).

Młodsze kobiety, które zaszły w ciążę sześć miesięcy od wcześniejszego porodu były narażone na przedwczesny poród w 8,5 proc. przypadków (85 przypadków na 1000). Przy odstępie 18 miesięcy ryzyko spadało do 3,7 proc. (37 przypadków na 1000).

Czy to wysokie wskaźniki ryzyka? Dla porównania: wskaźnik ryzyka urodzenia dziecka z zespołem Downa to ok. 1,6 na 1000 porodów.

Zdaniem autorów pracy nie trzeba czekać aż 18 do 24 miesięcy (co sugerują aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia - WHO). Ponieważ jednak w badaniu uwzględnione zostały tylko kobiety z Kanady, nie wiadomo, na ile uniwersalny charakter mają uzyskane wyniki. Ponadto badanie nie uwzględniało – jak wskazują autorzy – takich czynników ryzyka dla zdrowia matki i dziecka, jak kwestie przemocy w związku.


Źródło: zdrowie.pap.pl
Laura Schummers, Jennifer A. Hutcheon, Sonia Hernandez-Diaz, et al.: Association of Short Interpregnancy Interval With Pregnancy Outcomes According to Maternal Age in: JAMA Internal Medicine, 29.10.2018

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.