Dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka: profilaktyka kluczową kwestią w walce z rakiem piersi

Profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi. Regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwór w fazie bezobjawowej, kiedy zmiana jest niewyczuwalna. W takich sytuacjach rak w 90 proc. udaje się wyleczyć, a terapia nie jest obciążająca – powiedziała PAP koordynator Centrum Chorób Piersi UCK dr hab. Elżbieta Senkus– Konefka.

Październik na całym świecie uznawany jest za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym roku Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zorganizowało akcję edukacyjną mającą zachęcić do badań profilaktycznych.

Koordynator Centrum Chorób Piersi UCK dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka powiedziała w czwartek PAP, że profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi. Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie i możliwość zastosowania mniej inwazyjnego leczenia, np. bez konieczności amputacji piersi.

"W Polsce na profilaktyczną mammografię zgłasza się około 40 proc. kobiet, które powinny ją wykonać. Dla przykładu w Szwecji zgłasza się 90 proc. kobiet. Regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwór w fazie bezobjawowej, kiedy zmiana jest niewyczuwalna. Wówczas raka w 90 proc. udaje się wyleczyć, a sama terapia nie jest obciążająca. Kiedy mamy do czynienia z guzem, który ma poniżej jednego centymetra, zazwyczaj kończy się to na zabiegu operacyjnym z zachowaniem piersi i węzłów chłonnych, krótkotrwałej radioterapii i przyjmowaniu leków" – podkreśliła.

Wyjaśniła, że 75-80 proc. zachorowań na raka piersi występuje u osób powyżej 50 lat, stąd badania profilaktyczne adresowane są do kobiet w tym wieku.

"Musimy jednak pamiętać, że tak na prawdę nowotwory piersi dotykają również młodszych kobiet, szczególnie między 40. a 50. rokiem życia" – zaznaczyła.

Dodała, że w Polsce wciąż zbyt mało osób bierze udział w badaniach przesiewowych.

"Chcemy zwrócić uwagę na problem niedostatecznego zgłaszania się kobiet na mammografie w ramach programu badań przesiewowych. Z naszą akcją +Różowy październik+ w UCK chcemy dotrzeć do pacjentów, mieszkańców Pomorza, naszych pracowników, a także do młodych ludzi, których będziemy prosić o zachęcanie bliskich sobie kobiet do skorzystania z badań i do samobadania piersi" – powiedziała dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka.

W ramach akcji w czwartek na terenie UCK zorganizowano akcję profilaktyczną, podczas której można nauczyć się samobadania piersi. Szkolenie skierowane jest do pracowników i osób odwiedzających szpital. Prowadzi je zespół Centrum Chorób Piersi UCK i studenci kierunku lekarskiego GUMed. Do współpracy zaproszono uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

"To bardzo ważne, aby uwrażliwiać młodzież na tematykę chorób, nowotworów. To dzieci przychodzą do swoich rodziców i niosą inny przekaz od tego, który płynie z mediów, popularnych seriali. A najważniejszy przekaz to ten, że raka można wyleczyć, że rak to nie jest wyrok. Chcemy uczyć młodzież, jak rzetelnie mówić o walce z rakiem" – powiedziała PAP wychowawczyni klasy II e w VIII Liceum Ogólnokształcącym Małgorzata Zauliczna, działająca w Stowarzyszeniu Różowy Motyl, którego misją jest pomoc osobom chorym na nowotwory.

Jak przypomniała w rozmowie z PAP prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownik Zakładu Radiologii UCK prof. Edyta Szurowska, Centrum Chorób Piersi działa w gdańskim szpitalu od 4 lat.

"To zintegrowane centrum, które łączy wiele specjalności – onkologię, chirurgię onkologiczną, diagnostykę, diagnostykę obrazową, radiologię i medycynę nuklearną. Pacjentki, które do nas przychodzą, są diagnozowane i leczone w jednym miejscu, pod fachową opieką specjalisty. To bardzo wygodne, znacznie przyspiesza diagnostykę i proces leczenia, a nam umożliwia wielodyscyplinarne konsultacje" – wyjaśniła prof. Szurowska.

Podkreśliła, że Centrum Chorób Piersi UCK wyposażone jest w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt.

"Do dyspozycji mamy najnowocześniejszy aparat mammograficzny oraz sprzęt do wykonywania biopsji mammotomicznych. Jest też specjalny stół i aparat rentgenowski, dzięki któremu możemy zbadać usuniętą próbkę w trakcie biopsji" – dodała.

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że na świecie raka piersi rocznie rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet, a około 400 tys. umiera z tego powodu.

Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65. roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. W Polsce stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Anna Wydorska

 

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.