Rozpoczął działalność Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet

Prezydent Rafał Trzaskowski 26 maja zainaugurował działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Placówka przy ul. Inflanckiej, zapewnia kompleksową opiekę ginekologiczną warszawiankom w każdym wieku. Miasto uruchomi tu również pierwszy w Polsce, publiczny szpital z kompleksową i całkowicie bezpłatną pełną procedurą in vitro.

- Warszawa dba o rodziny. Obok bezpłatnej opieki żłobkowej, nowych szkół i przedszkoli, bogatej oferty kulturalnej i sportowej, szczególną uwagę przykładamy do ochrony zdrowia. Dlatego bardzo się cieszę, że w tym szczególnym dniu, w Dniu Matki, możemy zainaugurować działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, który jest kolejnym elementem programu Warszawa Rodzinna – podkreślił prezydent Rafał Trzaskowski, i dodał: – Ten szpital gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną kobietom w każdym wieku – od juniorki do seniorki. To najlepszy przykład, że zamiast opowiadać frazesy o wsparciu rodzin i kobiet, my w Warszawie faktycznie działamy, żeby im pomagać i ułatwiać życie.

O koncepcji działania placówki wypowiedziała się również Ewa Malinowska–Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy: – Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet to wyjątkowe miejsce na mapie zdrowotnej miasta – tu pacjentka jest prowadzona od diagnozy, przez wszystkie etapy leczenia po wizytę kontrolną w jednym miejscu, przez zespół specjalistów ze sobą współpracujących.

Prezydent zapowiada: bezpłatna i kompleksowa procedura in vitro

- Warszawa wsłuchuje się w głos mieszkańców i mieszkanek, i jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce, wdrożyła miejski program in vitro, dzięki któremu przyszło na świat już 1800 dzieci. A dziś spotykamy się w placówce, która pomoże kolejnym kobietom w zostaniu mamą, bo to właśnie tu, uruchomimy pierwszy w Polsce, publiczny szpital, w którym zapewnimy kompleksowo i całkowicie bezpłatnie, pełną procedurę in vitro – zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski podczas inauguracji działalności placówki przy ul. Inflanckiej.

Pacjentki, które zgłoszą się do Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK) będą miały zapewniony dostęp do bezpłatnych badań, diagnostyki, leczenia, porodu, opieki nad noworodkiem i wsparcia psychologicznego. W tym roku miasto planuje przeznaczyć 4 mln zł na rozpoczęcie projektu budowy laboratorium na terenie WIZK oraz procedurę uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez szpital.

Ginekologia od A do Z w jednym miejscu

W placówce przy ul. Inflanckiej 6 o zdrowie pacjentek dbają wyspecjalizowane zespoły lekarskie, które zajmują się opieką: w okresie dojrzewania, menstruacyjną, prokreacyjną, okołoporodową i menopauzalną.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedziana m.in. za obszar polityki zdrowotnej, miasto przekazała blisko 6.5 mln zł na potrzeby utworzenia Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Środki z budżetu miasta przeznaczono na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego jak aparaty USG, lasery, aparat do znieczulania, zestaw do badań urodynamicznych czy wyposażenie przychodni przyszpitalnej, a także na remonty i modernizację gabinetów i sal operacyjnych.

Warszawski Instytut Zdrowa Kobiet (dalej WIZK) zajmuje się m.in.:

  • ginekologią dziecięcą i wieku rozwojowego,
  • leczeniem zaburzeń miesiączkowania,
  • wczesną diagnostyka i leczeniem endometriozy,
  • leczeniem niepłodności,
  • prowadzeniem ciąży,
  • endokrynologią ginekologiczną,
  • leczeniem chorób ginekologiczno-onkologicznych,
  • diagnostyką menopauzy,
  • uroginekologią i fizjoterapią uroginekologiczną.

- Zadbaliśmy również o to, aby było to miejsce dostępne dla każdej kobiety, w tym dla pacjentek ze szczególnymi potrzebami – dlatego szpital został wyposażony w fotele ginekologiczne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz elementy wyposażenia medycznego dla pacjentek z chorobą otyłościową – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska.

WIZK zapewnia również wsparcie psychologiczne pacjentek jako niezwykle istotny element kompleksowej opieki dla kobiet.

 

Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.