Ciąża – okres od zapłodnienia do porodu. Statystycznie trwa około 281 ± 22 dni. Za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki (poprzedzającej zapłodnienie). Ciąża została podzielona na 3 trymestry:

I trymestr - trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży
II trymestr - trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży
III trymestr - od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu, czyli 40 tygodnia ciąży lub do czasu porodu (prawidłowo poród powinien odbyć się pomiędzy 38 a 42 tygodniem).
Po zagnieżdżeniu się w ściance macicy zapłodnionego jajeczka – dzieli się ono na warstwy komórek i staje zarodkiem. Z tych komórek powstaną wszystkie układy życiowe Twojego dziecka. Łożysko i pępowina już pracują, aby dostarczyć wszystkie niezbędne składniki do rozwoju płodu z Twojego ciała. Dziecko jest wielkości ziarenek maku, zmieściłoby się na czubku szpilki. Ma około 1-1,5 mm i waży około 1 g.
Na tym etapie domowy test ciążowy powinien dać pozytywny wynik. Możesz odczuwać poranne mdłości, zawroty głowy oraz senność i zmęczenie. Pamiętaj o przyjmowaniu kwasu foliowego oraz umów się na wizytę u lekarza, aby potwierdzić ciążę.