Do 10 marca w wojewódzkich oddziałach NFZ organizowany jest tydzień zdrowia kobiet

Od 6 do 10 marca w oddziałach wojewódzkich NFZ organizowany jest tydzień dla zdrowia kobiet. Przygotowano m.in. pomiary w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi czy inspirujące pomysły na zdrowe i smaczne dania.

„8 marca to wyjątkowa data. W tym szczególnym dniu każda kobieta powinna poczuć się wyjątkowa, znaleźć chwilę dla siebie i zadbać o swoje zdrowie. W Dzień Kobiet szczególnie warto przypominać, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Okazji do rozmów o zdrowiu kobiet na pewno nie zabraknie, ponieważ Dzień Kobiet w NFZ trwa przez cały tydzień” - poinformowano na stronie internetowej Funduszu.

Od 6 do 10 marca w oddziałach wojewódzkich Funduszu każda z pań:

  • skorzysta z bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym m.in. składu masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi
  • otrzyma plan żywieniowy
  • dowie się szczegółów o programach profilaktycznych
  • nauczy się samobadania piersi
  • zrobi pierwszy krok w kierunku zdrowego stylu życia.

Specjalny dyżur konsultantów infolinii NFZ

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca, FUndusz uruchomi specjalny dyżur konsultantów na infolinii NFZ. Wystarczy, że Panie zadzwonią pod bezpłatny numer – 800 190 590 – i zyskają komplet praktycznych informacji o badaniach profilaktycznych dla kobiet.

Konsultanci podpowiedzą także, gdzie takie badania można wykonać.

NFZ przypomina również, że kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat, mogą skorzystać z bezpłatnego badania.

W każdym województwie czekają mammobusy. Wystarczy sprawdzić dokładny adres i harmonogram postoju mammobusów, i przyjść na badanie. Harmonogram jest dostępny m.in. na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.


Źródło: NFZ

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.