Dzień Matki? A może zbadać swoje piersi?

W chorobach nowotworowych wczesne wykrycie jest na wagę złota – nie inaczej jest jeśli chodzi o raka piersi. O tyle jest odmienny od większości innych nowotworów, że istnieją badania profilaktyczne, które często umożliwiają postawienie diagnozy zanim pojawią się poważne objawy sugerujące późne stadia rozwoju raka. O tym, jakie to badania, będzie można się dowiedzieć w niemal 100 polskich miastach z okazji Dnia Matki.

Organizatorem akcji jest Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Jej przedstawicielki oraz członkinie klubów Amazonek zrzeszających kobiety z doświadczeniem raka piersi - jak zapewnia organizator - wyjdą na ulice ponad 90 miast, by przypominać korzyściach z badań profilaktycznych i przeprowadzaniu regularnego samobadania piersi. W ramach akcji prowadzone będą również działania zwiększające wiedzę nt. raka piersi także online.

Historie pacjentek z rakiem piersi często rozpoczynają się od samodzielnego wyczucia guzka w piersi. Nie jest to jednak jedyny objaw, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty. Wśród niepokojących symptomów wyróżnia się też m.in. zmianę struktury skóry, zaczerwienienie naskórka, pojawiające się wgłębienia, zniekształcenie brodawki lub wyciek z niej, a także ból w okolicach biustu lub pach. Warto przy tym pamiętać, że nie każdy guzek czy inna zmiana w piersi oznacza chorobę nowotworową, zawsze jednak powinny skłonić do wizyty u lekarza: każde nowe, nieznikające po miesiączce zgrubienie piersi wymaga konsultacji lekarskiej.

Najczęściej na raka piersi chorują kobiety po 50-tce. To do nich kierowane są badania przesiewowe - mammografia, co do zasady wykonywana co 2 lata do ukończenia 69. r.ż.

Choć ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta znacznie po pięćdziesiątce, można zachorować także wcześniej. Dlatego już po ukończeniu 20 r.ż. kobiety powinny przeprowadzać regularnie raz w miesiącu - najlepiej pomiędzy 5. a 9. dniem cyklu samobadanie piersi. Panie, które już nie miesiączkują, mogą je wykonywać w dowolnym terminie - ważne jednak, aby robić to systematycznie co 30 dni. Badanie palpacyjne piersi powinien wykonywać także ginekolog podczas konsultacji ginekologicznej pacjentki.

A co z USG? Jak wskazuje dr Joanna Jędrys w opublikowanym na portalu Medycyna Praktyczna opracowaniu na temat badań w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi, mammografia jest obecnie podstawowym profilaktycznym badaniem w wykrywaniu raka piersi, zaś USG albo badaniem uzupełniającym jako poprawiające możliwość wykrycia zmiany u kobiet z gęstą, gruczołową budową piersi. Ponadto powinno być wykonywane u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi z uwagi na podejrzenie lub pewność dziedziczenia określonych mutacji genetycznych nawet wtedy, gdy mammografia i badanie kliniczne jest prawidłowe. Dodatkowo, USG jest podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania raka piersi u ciężarnych oraz u młodych kobiet z wyczuwalną zmianą w piersi.

„Zapraszamy do włączenia się w naszą inicjatywę online. Wystarczy zapisać się na badanie profilaktyczne, dodać na swój profil w mediach społecznościowych zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo, uwzględnić w opisie posta hasztagi: #badamynietylkomamy, #rozoweusta i zaprosić do dołączenia bliską sercu kobietę. Chcemy, aby w Dniu Matki platformy społecznościowe zalała fala publikacji przypominających o profilaktyce raka piersi. Wierzymy, że przełoży się to na poprawę zdrowia kobiet” - mówi Krystyna Wechmann.

Więcej szczegółów wraz z listą miast można znaleźć na profilu FB Amazonek: https://pl-pl.facebook.com/AmazonkiFed/

 

Źródło: PAP MediaRoom | Serwis Zdrowie

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.