MZ: Zwiększamy bezpieczeństwo ciężarnej pacjentki

Minister zdrowia powołał zespół, który opracuje wytyczne dla placówek medycznych dotyczące postępowania w sytuacjach, w których mogą wystąpić wskazania do zakończenia ciąży.

W poniedziałek (12 czerwca) na konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski i rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec odnieśli się do śmierci 33-letniej pacjentki, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu. Kobieta zmarła po trzech dniach z powodu wstrząsu septycznego. Sprawa wywołała duże poruszenie opinii publicznej i spowodowała dyskusję na temat prawa do aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety.

- Ustaliliśmy że w Nowym Targu doszło do naruszenia prawa do udzielania świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i należytą starannością oraz w zakresie uzyskania rzetelnej informacji o stanie zdrowia i do dokumentacji medycznej - poinformował Rzecznik Praw Pacjenta.

Minister zdrowia powołał zespół, który opracuje wytyczne związane z zakończeniem ciąży

Minister zdrowia poinformował, że powołał zespół, który opracuje wytyczne dla placówek medycznych dotyczące postępowania w sytuacjach, w których mogą wystąpić wskazania do zakończenia ciąży.

- Każda kobieta w tym kraju, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do przerwania ciąży - podkreślił Adam Niedzielski.

- Te dwie przesłanki powinny być traktowane rozłącznie. Czyli kobieta ma prawo do przerwania ciąży, gdy zagrożone jest jej życie i kobieta ma prawo do przerwania ciąży, gdy zagrożone jest jej zdrowie. Zdrowie kobiety jest definiowane szeroko. Chodzi zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne - dodał.

Minister apelował o nienakręcanie spirali negatywnych emocji oraz o wstrzemięźliwość w ocenach. Prosił, aby każdy, kto czuje się pokrzywdzony kontaktem z lekarzem czy też placówką medyczną kierował swoje kroki do Rzecznika Praw Pacjenta.

- Powołanie dziś zespołu ds. opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży to kolejny krok, aby jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo pacjentki - mówił szef resortu zdrowia.

Niedzielski przekazał również, że zespół tworzą eksperci: ginekologii, położnictwa, neonatologii, perinatologii oraz psychiatrii, a na jego czele stoi prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Kobiety w tym zespole będą odgrywały znaczącą rolę.

Apel Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec również zaapelował do wszystkich pacjentek, aby w niepokojących sytuacjach korzystały z jego pomocy.

- Podejmujemy też interwencje z urzędu, kiedy zaistnieje zagrożenie życia lub zdrowia. Stoimy na straży praw pacjenta - dodał Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik poinformował, że Szpital w Nowym Targu otrzyma zalecenia - co musi zrobić, jakie procedury wdrożyć, jakie szkolenia przeprowadzić, aby nie dochodziło już do takich wydarzeń.

- Po wypracowaniu zaleceń przez zespół powołany przez ministra przeprowadzimy cykl szkoleń, aby edukować personel medyczny w placówkach ginekologiczno-położniczych - zapowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

Prof. Krzysztof Czajkowski przypomniał, że już po sytuacji w Pszczynie na zjazdach położniczo-ginekologicznych omawiano postępowanie w sytuacji zagrożenia życia matki.

- Jestem pewny, że uda nam się opracować zalecenia medyczne oraz organizacji pracy na każdym poziomie opieki ginekologicznej, tak aby ryzyko zgonu związanego z zakażeniem wewnątrzmacicznym było jak najmniejsze - podsumował profesor.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.