Opieka laktacyjna w Polsce. RPO pisze do MZ w sprawie petycji organizacji pozarządowych

Rzecznik Praw Obywatelskich podczas spotkania z przedstawicielkami Stowarzyszenia Małyssak oraz „Koalicji na rzecz zmian w opiece laktacyjnej w Polsce” uzyskał niepokojące sygnały dotyczące opieki laktacyjnej oraz naruszania praw kobiet i dzieci w tym zakresie - poinformowało Biuro RPO.

Rzecznikowi przekazano petycję członków Koalicji skierowaną do Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian prawnych i podjęcia działań mających na celu poprawę opieki laktacyjnej w Polsce. W tej petycji zostało wskazanych 28 działań, które powinny zostać podjęte, aby kobiety nie musiały rezygnować przedwcześnie z karmienia piersią w wyniku przeszkód zauważonych w większości w „Raporcie z monitoringu opieki laktacyjnej w Polsce za lata 2018-2022”, który powstał w ramach projektu „Karmienie mlekiem mamy prawem mamy i dziecka” realizowanego przez Stowarzyszenie Małyssak w latach 2022-2023. Raport ten oraz kwestie związane z opieką laktacyjną były jednym z tematów omówionych podczas ostatniego posiedzenia Komisji Ekspertów ds. Zdrowia.

W związku z tym dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Joannę Głażewską o informacje o sposobie rozpoznania tej petycji.


Źródło: Biuro RPO

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.