Eksperci rekomendują ochronę wszystkich niemowląt przed wirusem RS

Wszystkie niemowlęta, a nie wyłącznie te z grup ryzyka, powinny otrzymywać jednodawkową profilaktykę bierną przeciwko wirusowi RS (RSV) - zalecili eksperci z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii w nowo opublikowanych rekomendacjach.

Specjaliści PTW wskazali także, aby każda kobieta w ciąży zaszczepiła się przeciwko wirusowi RS, dzięki czemu przekaże dziecku w łonie przeciwciała chroniące przed nim.

„Aktualnie istnieje możliwość uodpornienia biernego wszystkich dzieci przeciwko RSV, przy pomocy przeciwciała monoklonalnego – nirsewimab. Do tej pory stosowano przeciwciała monoklonalne jedynie u dzieci z grup ryzyka, np. u wcześniaków” – przypomniała cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP dr Ilona Małecka z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Nowe rekomendacje PTW są związane z tym, że wirus RS, czyli syncytialny wirus nabłonka oddechowego, jest najczęstszą przyczyną ciężkich infekcji dolnych dróg oddechowych u niemowląt do pierwszego roku życia. Styczność z nim będą miały wszystkie dzieci przed ukończeniem dwóch lat.

Co więcej, aż 94 proc. dzieci hospitalizowanych w Polsce z powodu infekcji wirusem RS (RSV) nie należy do grup ryzyka i urodziła się o czasie. Obecnie dzieci najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem infekcji, w tym przede wszystkim wcześniaki, objęte są profilaktyką bierną (podanie gotowego przeciwciała przeciwko wirusowi RS). Jednakże grupa ta stanowi zaledwie 1,5 proc. populacji niemowląt.

Dlatego eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii wskazali w swoich rekomendacjach, że jednodawkowe uodpornienie bierne powinny otrzymywać wszystkie niemowlęta w pierwszym roku życia niezależnie od obecności chorób współistniejących. W przypadku wystąpienia czynników ryzyka ciężkiej infekcji powinny je otrzymać również dzieci do 2. roku życia w drugim dla nich sezonie zakażeń.

„Nowe preparaty, przeciwciało monoklonalne i szczepionki, które pojawiły się w ostatnim czasie, pozwalają ochronić wszystkie dzieci przed wirusem RS. Nie mam żadnych wątpliwości, że należy z nich korzystać, tym bardziej, że są już dane z krajów, w których wprowadzono ochronę populacyjną w poprzednim sezonie zakażeń i które jednoznacznie potwierdzają jej skuteczność” – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii prof. Jacek Wysocki, cytowany w informacji prasowej.

Przytoczył przykład Katalonii (Hiszpania), gdzie o 87 proc. zmniejszyła się liczba hospitalizacji z powodu infekcji RSV, o 90 proc. zmniejszyła się liczba przyjęć na oddział intensywnej terapii z powodu zapalenia oskrzelików i o 60 proc. spadła liczba przypadków zapalenia płuc wywołanych RSV. „Te liczby mówią same za siebie, dlatego Polskie Towarzystwo Wakcynologii rekomenduje, aby jak najszybciej wprowadzić ochronę przed wirusem RS w całej populacji dzieci w Polsce” – podkreślił prof. Wysocki.

Według PTW dzieci urodzone we wrześniu i kolejnych miesiącach w trakcie trwania sezonu zakażeń RSV powinny otrzymać preparat tuż po urodzeniu, jeszcze przed opuszczeniem szpitala czy oddziału porodowego. Z kolei niemowlęta urodzone przed wrześniem, a więc przed sezonem zakażeń danego roku, mogą otrzymać preparat u pediatry lub lekarza rodzinnego.

Eksperci zalecili również zmianę w obecnym programie profilaktyki biernej dla dzieci z grup ryzyka (program lekowy B.40). PTW wskazało, że w przypadku dostępności jednodawkowej profilaktyki biernej (nirsewimab) powinna oba być podawana dzieciom zamiast paliwizumabu, który w sezonie infekcji RSV podaje się raz w miesiącu.

Towarzystwo zwróciło uwagę, że od niedawna ochrona przed RSV możliwa jest nie tylko poprzez podanie dziecku przeciwciał monoklonalnych, ale również poprzez zaszczepienie kobiety w ciąży, która przez łożysko przekaże dziecku przeciwciała wytworzone przez jej organizm w ostatnim trymestrze ciąży. Dlatego każda kobieta będąca w ciąży powinna zaszczepić się przeciwko RSV (a także przeciwko grypie i krztuścowi).

Szczepienie matki w okresie ciąży przeciw wirusowi RSV nie powinno być jednak powodem wykluczenia dziecka z profilaktyki biernej za pomocą jednodawkowego przeciwciała monoklonalnego, zastrzegli specjaliści.

W ich ocenie jedną z możliwości finansowania jednodawkowego uodpornienia biernego wszystkim niemowlętom może być wpisanie tego preparatu do Programu Szczepień Ochronnych (PSO). „Choć mechanizmem działania różni się od szczepionki (jest to gotowe przeciwciało, a nie preparat, który stymuluje organizm do wytworzenia przeciwciał), to spełnia tę samą funkcję – zapewnia odporność nabytą, a więc wpływa na zdrowie i dobrostan populacji” - napisali specjaliści w informacji prasowej.

W przypadku wprowadzenia tej profilaktyki do Programu Szczepień Ochronnych PTW zaleca, aby zmienić jego nazwę na Program Uodpornienia. Dzięki temu można będzie w nim ująć wszystkie metody profilaktyki chorób zakaźnych, a więc także przeciwciała monoklonalne.

„Mamy nadzieję, że w kolejnym sezonie wirusa RS wdrożony zostanie program profilaktyki zdrowotnej zaproponowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne, a w przyszłości zmiany legislacyjne zmienią PSO w Program Uodpornienia” – powiedziała dr Małecka.

Dodała, że zmiana nazwy jest też po to, aby nie wprowadzać w błąd rodziców, że uodpornienie bierne to szczepienie.

Rekomendacje można znaleźć tutaj. (PAP)

 

Źródło: naukawpolsce.pl

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.