Jaki sport jest bezpieczny dla ciężarnej?

Nordic walking, chód, pływanie i aqua aerobic, joga, pilates, body ball, stretching, zajęcia w szkołach rodzenia, fitness dla ciężarnych – to ćwiczenia bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Prof. Agata Karowicz-Bilińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że kobieta w prawidłowo przebiegającej ciąży może i powinna uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną, najlepiej codziennie, przez co najmniej 30 minut.

Po co ruszać się w ciąży?

  • ciąża przesuwa środek ciężkości, zmienia krzywiznę kręgosłupa - ćwiczenia zniosą negatywne efekty tych zmian, jak np. ból w odcinku lędźwiowym;
  • niektóre zajęcia fizyczne odciążają odcinek lędźwiowy i wspierają stawy biodrowe – takie działanie ma np. nordic walking, pływanie, aqua aerobic, pilates.
  • ruch pozwala zachować prawidłową wagę – ma to znaczenie nie tylko dla samopoczucia i zadowolenia z ładnej sylwetki, ale i zdrowotne: najniższe ryzyko powikłań ciąży zaobserwowano u ciężarnych z BMI (wskaźnikiem masy ciała) poniżej 23, czyli szczupłych, a istotny wzrost ryzyka powikłań obserwuje się u pacjentek ze wskaźnikiem BMI powyżej 30;
  • dobra forma w trakcie ciąży to zminimalizowanie problemów z dojściem do prawidłowej wagi i sylwetki w połogu i po nim;
  • wykazano, że aktywność fizyczna dotlenia i sprawia, że wydziela się więcej endorfin – zatem ćwiczenia sprawiają lepsze samopoczucie;
  • ruch poprawia krążenie i metabolizm, zatem mniejsze jest ryzyko obrzęków.

Aktywność fizyczna, której nie należy podejmować w czasie ciąży

Niewłaściwe ćwiczenia to dla ciężarnej ryzyko. Do rodzajów aktywności fizycznej, których najlepiej zaprzestać w czasie ciąży należy jazda konna, sporty siłowe, jazda na nartach. Niektórzy specjaliści kultury fizycznej radzą też przesiąść się na rower stacjonarny, z uwagi na to, że jazda na rowerze na zewnątrz wiąże się z ryzykiem upadku.

Przed rozpoczęciem treningów, wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. Przeciwwskazania do uprawiania sportu w czasie ciąży to: wcześniejsze poronienia, ciąża zagrożona przedwczesnym porodem, choroby serca, ciąża mnoga, duże problemy z nudnościami i częste wymioty.


Źródło: www.zdrowie.pap.pl | Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.