Stwardnienie rozsiane wyklucza ciążę? To mit!

Większość chorych na stwardnienie rozsiane (SM) dowiaduje się o swojej chorobie pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, a to dla wielu czas zakładania rodzin i starania się o potomstwo. Specjaliści uspokajają - SM nie wyklucza rodzicielstwa.

Diagnoza: stwardnienie rozsiane – czyli przewlekła, nieuleczalna choroba neurologiczna, której postęp może powodować poważne komplikacje zdrowotne - musi przerażać. Nic dziwnego, że panuje przekonanie, że zachorowanie na SM oznacza konieczność zrezygnowania z aktywnego życia zawodowego, społecznego, a także rodzinnego. To nieprawda - współczesne terapie pozwalają wielu chorym realizować swoje plany, także te związane z rodzicielstwem. 

Zdaniem specjalistów stwardnienie rozsiane:

  • nie jest przeciwwskazaniem do planowania ciąży,
  • nie wpływa też na płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Warto jednak już na etapie starań o dziecko poinformować swojego lekarza o tych zamierzeniach i ustalić z nim plan leczenia.

- Wraz z rozwojem medycyny mamy dostęp do nowoczesnych terapii, wiemy więcej o przebiegu choroby i jako lekarze jesteśmy w stanie w sposób przemyślany i odpowiedzialny pomóc przyszłej mamie zaplanować zajście w ciążę. Ważne, aby taką decyzję zawsze odpowiednio wcześnie skonsultować z lekarzem prowadzącym. Specjalista najlepiej wie, czy istnieją przeciwwskazania, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjentki. Zdecyduje również w jakim czasie należy odstawić leczenie modyfikujące przebieg choroby. W przypadku zajścia w ciążę jest to warunek konieczny – mówi dr n. med. Katarzyna Kurowska, neurolog z II Kliniki Neurologicznej, warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, ekspertka kampanii edukacyjnej Nie sam na SM.

Czy ciąża zaostrza SM? 

Ciąża to obciążenie dla organizmu kobiety, a szczególnie - dla chorej kobiety. Oprócz typowych ciążowych dolegliwości – związanych ze zmianami hormonalnymi i zmieniającym się ciałem – pojawiają się też obawy związane z SM.

Kobiety martwią się o to, czy ich choroba nie będzie miała wpływu na  przebieg ciąży i na zdrowie dziecka, czy ciąża nie spowoduje, że choroba się nasili, a także czy potem da radę wychować swoje dziecko. Lekarze uspokajają i powołując się na badania przekonują, że ciąża nie tylko nie wpływa negatywnie na zdrowie pacjentek z SM, ale wręcz oddziałuje pozytywnie.

- Z obserwacji wynika, że częstotliwość rzutów w ostatnim trymestrze znacznie spada. SM nie wpływa na szanse donoszenia ciąży. Prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka jest takie samo, jak u kobiet niechorujących na stwardnienie rozsiane. Jednak trzy miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym prawdopodobieństwo rzutu wzrasta ze względu na zmiany hormonalne i zmęczenie związane z opieką nad noworodkiem – zaznacza specjalistka.

Czy matka z SM może karmić piersią?

Jest to na pewno możliwe, choć wyniki badań dotyczące wpływu karmienia na zdrowie chorej są niejednoznaczne – od takich, które upatrują się ochronnej roli naturalnego karmienia na występowanie rzutów bezpośrednio po porodzie, po negatywne lub obojętne oddziaływanie na przebieg choroby.

Większość specjalistów uważa jednak, że stwardnienie rozsiane nie powinno być przyczyną rezygnacji z karmienia piersią. Przeciwskazaniem jest dopiero przyjmowanie leków immunomodelujących i imunosupresyjnych, gdyż nie wiadomo, w jaki sposób oddziałują one na organizm dziecka.

Zdaniem ekspertów właściwa terapia farmakologiczna, aktywna rehabilitacja oraz wsparcie bliskich pozwalają chorym na SM przez długie lata realizować się jako rodzice i aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka.

Ważne FAKTY o SM i rodzicielstwie:

  • SM nie wpływa bezpośrednio na przebieg ciąży
  • SM nie zwiększa ryzyka powikłań podczas porodu
  • SM nie oznacza konieczności zakończenia ciąży cesarskim cięciem
  • Poród naturalny w przypadku kobiety SM, podobnie jak w przypadku kobiety zdrowej, uważany jest za odpowiedni
  • Możliwe i bezpieczne jest zastosowanie podczas porodu i ew. cięcia cesarskiego znieczulenia zewnątrzoponowego

 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
źródło: www.ptsr.org.pl,  www.neuropozytywni.pl , www.sm24.pl, https://facebook.com/NiesamnaSM/

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.