Ekspert: zalecamy szczepienie kobiet w ciąży przeciw COVID-19

Zalecamy szczepienie kobiet w ciąży przeciw COVID-19, u nich też jest to makabrycznie ciężko przebiegająca choroba - powiedział położnik prof. Mariusz Zimmer. Kierowane przez lekarza Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników ogłosi wytyczne w tej sprawie.

Zalecamy szczepienie kobiet w ciąży przeciw COVID-19, u nich też jest to makabrycznie ciężko przebiegająca choroba - powiedział położnik prof. Mariusz Zimmer. Kierowane przez lekarza Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników ogłosi wytyczne w tej sprawie.

Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i szef Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusz Zimmer ocenił, że korzyści ze szczepienia kobiet w ciąży zdecydowanie przewyższają niebezpieczeństwa i ryzyko zachorowania i możliwości ciężkiego przebiegu choroby.

„COVID-19 u kobiet w ciąży jest równie ciężką, makabrycznie ciężko przebiegającą chorobą. Więc na pytanie, czy szczepimy, odpowiadamy: tak. Drugie pytanie brzmi, jakie są kryteria i przeciwwskazania dla kobiet w ciąży. Głównie chodzi o tzw. chorobę zakrzepową” - powiedział prof. Zimmer.

Dodał, że kierowane przez niego Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w najbliższych dniach ogłosi stanowisko w tej sprawie i zawrze w nim wytyczne i rekomendacje w sprawie szczepienia kobiet w ciąży.

„Po naszych ponad rocznych obserwacjach i doświadczeniach wynika, że COVID to głównie dwa obszary zajęte w organizmie. To obszar płucny, który głównie zagraża życiu, bo doprowadza do niewydolności oddechowej. No i drugi obszar krzepliwości krwi, który doprowadza do zakrzepic, do zakrzepów. I tego się boimy również u kobiet w ciąży” - powiedział prof. Zimmer.

Wyjaśnił, że ciąża to taki stan, który sam w sobie powoduje nadkrzepliwość krwi.

„Dlatego wprowadzenie kolejnego czynnika, który być może jest również czynnikiem zwiększającym krzepliwość, musi być bardzo roztropnie traktowany. Ale jeszcze raz podkreślę: ryzyko zachorowania jest zdecydowanie gorsze niż ewentualnie jeden na milion przypadków powikłań pozakrzepowych w przypadku jakichś szczepień i to też nie wszystkimi szczepionkami” - powiedział ekspert.

„Tak więc analizując wszystkie za i przeciw, zdecydowanie zalecamy, polecamy po weryfikacji lekarskiej szczepienie kobiet w ciąży przeciwko COVID-19” - podkreślił prof. Zimmer.

Dodał, że rekomendowane jest szczepienie ciężarnych po 16 tygodniu ciąży, czyli po zakończeniu organogenezy - procesu tworzenia się i rozwoju narządów w trakcie rozwoju zarodkowego i larwalnego.

„W ciągu kilku miesięcy od pojawienia się szczepionek trudno mówić o doświadczeniu kobiet w ciąży, bo tych badań nie było. Bazujemy na badaniach obserwacyjnych, czyli tutaj wprowadzamy tzw. logikę i wiedzę medyczną ogólną. Wszystkie działania medyczne w ciąży bardziej zalecane są po organogenezie, czyli po 16 tygodniu ciąży” - powiedział lekarz.

Dodał, że aby minimalizować ryzyko zakrzepowe specjaliści będą rekomendowali szczepionki oparte na technologii mRNA.

„Dla kobiet w ciąży one są najbardziej wskazane, co wcale nie znaczy, że pozostałe szczepionki mają udowodnione działanie uboczne. Nie, ale jeśli mamy do wyboru dwa rodzaje szczepionek, to dla kobiet w ciąży ta pierwsza grupa jest zdecydowanie bezpieczniejsza” - podsumował ekspert.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.