Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Od 1 do 7 sierpnia obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Głównym założeniem inicjatywy jest promowanie karmienia dziecka wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju. Karmienie piersią gwarantuje korzyści zdrowotne, odżywcze, jak również jest szansą zapewnienia matce i dziecku bliskości, co wpływa na budowanie więzi oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, jednak nawet krótsze lub częściowe przynosi wiele korzyści. Ponadto specjaliści podkreślają, że karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko.

Korzyści z karmienia piersią dla matek to:

  • zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego,
  • szybszy powrót do masy ciała z okresu przed ciążą,
  • zwiększenie reminalizacji kości,
  • mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi w okresie pomenopauzalnym.

Wśród korzyści dla dzieci karmionych piersią wymienia się mniejsze ryzyko:

  • zakażeń ucha środkowego, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych oraz układu moczowego,
  • otyłości i cukrzycy typu 2,
  • chorób alergicznych,
  • wad zgryzu.

 

 

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.