UNICEF: Wsparcie w miejscu pracy kluczowe dla poprawy wskaźników karmienia piersią

W ciągu ostatnich 10 lat wiele krajów poczyniło znaczne postępy w zwiększaniu wskaźnika wyłącznego karmienia piersią. Odpowiednia ochrona i wsparcie, szczególnie w miejscu pracy, mogą przyczynić się do dalszej poprawy w tym zakresie. Obchodzony na początku sierpnia Światowy Tydzień Karmienia Piersią w tym roku odbywa się pod hasłem „Sprawmy, aby karmienie piersią w pracy było skuteczne”.

W ciągu ostatniej dekady częstotliwość występowania wyłącznego karmienia piersią wzrosła globalnie o 10 punktów procentowych. Oznacza to, że już niemal połowa dzieci na świecie jest karmiona w ten sposób, co pokazuje, że przy odpowiednim wsparciu, ochronie i promocji postęp w tym zakresie jest możliwy. Osiągnięcie globalnego celu na 2030 r. wynoszącego 70 proc. oznacza jednak konieczność usunięcia wielu barier, które napotykają kobiety i całe rodziny.

Jednym z elementów, które zdaniem UNICEF i WHO wymagają poprawy, jest większy nacisk na wspieranie karmienia piersią w miejscach pracy. Wskaźniki tego karmienia znacznie spadają bowiem, gdy matki ponownie podejmują aktywność zawodową. Kluczowe jest więc ułatwianie matkom po powrocie do pracy kontynuowania tego sposobu żywienia dzieci poprzez wprowadzenie przez pracodawców polityk przyjaznych rodzinie. Można do nich zaliczyć płatny urlop macierzyński, wprowadzenie przerw na karmienie piersią czy zorganizowanie pokoju, w którym matki mogą karmić lub odciągać mleko. Takie środowisko przynosi korzyści nie tylko pracującym kobietom i ich rodzinom, ale także pracodawcom. Zasady te generują zyski ekonomiczne poprzez zmniejszenie absencji związanych z macierzyństwem, zwiększenie retencji pracowników płci żeńskiej oraz zmniejszenie kosztów zatrudniania i szkolenia nowych pracowników.

- Firmy powinny dbać o matki powracające do pracy po porodzie. Wiele z nich łączy obowiązki zawodowe z opieką i karmieniem piersią swoich dzieci. Odpowiednie warunki i podejście uwzględniające ich potrzeby przyczynia się nie tylko do większego komfortu, ale ma też niebagatelny wpływ na atmosferę w miejscu pracy i nastawienie do pracodawcy. Od najwcześniejszych chwil życia karmienie piersią jest najlepszą metodą wspierania właściwego rozwoju dziecka. Chroni przed powszechnymi chorobami zakaźnymi i wzmacnia tworzący się układ odpornościowy, dostarczając kluczowych składników odżywczych. Dzieci karmione piersią są zdecydowanie mniej zagrożone chorobami i śmiercią przed ukończeniem 1 roku życia niż te, które z tej formy żywienia nie korzystają – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska


Źródło: UNICEF Polska

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.