GIF ostrzega przed nielegalnymi źródłami leków

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego coraz częściej wpływają informacje dotyczące nielegalnej sprzedaży sfałszowanych produktów leczniczych. Analiza tych produktów wielokrotnie wskazuje, że różnią się one od oryginalnego produktu oferowanego przez podmiot odpowiedzialny, w związku z czym uznawane są za sfałszowane.

Niejednokrotnie nielegalna sprzedaż prowadzona jest za pośrednictwem serwisów społecznościowych lub sklepów internetowych, które nie są uprawnione do obrotu produktami leczniczymi.

GIF przypomina, że sprzedaż detaliczna leków w sieci może być prowadzona wyłącznie w aptekach internetowych, które jednocześnie prowadzą działalność stacjonarną. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby przedsiębiorca prowadzący aptekę internetową, nie posiadał jednocześnie apteki stacjonarnej.

Dodatkowo należy pamiętać, że przez internet można kupić tylko określone grupy leków, przede wszystkim na odległość nie kupimy produktów wydawanych na podstawie recepty.

Legalnie działające apteki internetowe oznakowane są wspólnym logo („common logo”), które umożliwia identyfikację aptek legalnie sprzedających leki na odległość. Takie wspólne logo jest rozpoznawalne w całej Unii Europejskiej.

Po kliknięciu w logo powinno nastąpić przekierowanie do wpisu danej apteki w Rejestrze Aptek. Jeśli apteka w nim widnieje, świadczy to o tym, że jest legalna, i posiada zezwolenie na sprzedaż leków.


Źródło: GIF

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.