Minister zdrowia zaprezentowała pakiet dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań „Bezpieczna, świadoma Ja”, którego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet.

- To dla nas priorytet, żeby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia, mogli być rodzicami – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że projekt obywatelski dotyczący in vitro ma uniezależnić posiadanie dzieci od stanu majątkowego.

- Od lutego będzie pracować zespół, który wypracuje kryteria dostępności programu zarówno dla pacjentek jak i podmiotów leczniczych – zaznaczyła minister.

Na in vitro Rząd przeznaczy co najmniej 0,5 mld zł rocznie. Program ruszy 1 czerwca.

Izabela Leszczyna zaznaczyła, że na program ten czekają nie tylko osoby, które mają problemy z płodnością ale też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko.

- Będziemy bankować gamety męskie i żeńskie, a w przypadku par - zarodki. Planujemy dużą akcję edukacyjno-informacyjną, zarówno dla pacjentów jak i onkologów, którzy powinni poruszać ten temat i kierować pacjentów do ginekologa. Każdy musi wiedzieć, że mimo choroby onkologicznej może być rodzicem – podkreśliła minister.

Badania prenatalne

Minister zdrowia przekazała, że zmiany dotyczące badań prenatalnych polegają na rozszerzeniu do nich dostępu. Chodzi o to, aby jak najwięcej kobiet mogło wykonać bezpłatne badania prenatalne. Resort poszerzy także zakres badań m. in. o nowoczesne metody nieinwazyjne. Minister wyjaśniła, że jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Dotyczy to np. badania echa serca płodu lub tzw. testu wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych.

Wytyczne dotyczące terminacji ciąży

Kolejnym punktem prezentowanego pakietu było bezpieczeństwo i respektowanie praw kobiet w sytuacji zagrożenia życia matki przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy.

- Na wytyczne dotyczące procedur terminacji ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety czekamy od czerwca 2023 r. Z przykrością stwierdzam, że te przygotowane nie są satysfakcjonujące. W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobiet – zaznaczyła minister.

Izabela Leszczyna przypomniała, że przerwanie ciąży może nastąpić gdy:

- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,

- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Minister podkreśliła, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie można powoływać się na klauzulę sumienia i dodała, że kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem. - Podmiot leczniczy nie ma sumienia - powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Antykoncepcja awaryjna

W pakiecie dla kobiet znalazła się także antykoncepcja awaryjna. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który trafił do Sejmu. Tabletka dzień po będzie dostępna bez recepty od 15 roku życia. Minister zdrowia tłumaczyła, że zapobiega ona zapłodnieniu, a nie jest środkiem wczesnoporonnym.

Edukacja zdrowotna, w tym seksualna

Izabela Leszczyna podkreśliła, że aby ograniczyć niechciane ciąże, konieczna jest edukacja. Dlatego resort zdrowia rozpoczął współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej. - Edukacja zdrowotna, w tym seksualna, jest ważnym elementem kształcenia dzieci i młodzieży - powiedziała szefowa resortu zdrowia..

Szczepienie przeciw HPV

Minister zachęciła rodziców i opiekunów dzieci w wieku 12 i 13 do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Tłumaczyła, że szczepienie dziewczynek przeciw HPV to mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u dorosłych kobiet. Natomiast szczepienie chłopców zmniejsza ryzyko rozwoju raka: prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła.

- Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale będę chciała włączyć do niego także młodsze roczniki. Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach – wyjaśniła minister Leszczyna.

Opieka okołoporodowa

Bardzo ważnym punktem pakietu jest również opieka okołoporodowa.

- W tym zakresie mamy wiele do zrobienia. W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność – zaznaczyła minister zdrowia.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.