Dostępna Ginekologia - wyszukiwarka gabinetów ginekologicznych dla osób z niepełnosprawnościami

W ramach projektu realizowanego przez fundację Kulawa Warszawa powstała internetowa wyszukiwarka gabinetów ginekologicznych, dedykowana osobom z niepełnosprawnościami. Do korzystania z wyszukiwarki zachęca Rzecznik Praw Pacjenta, który wskazuje, że jest ona ważnym dla pacjentów ułatwieniem w poszukiwaniu odpowiednich usług medycznych.

Znalezienie odpowiedniego gabinetu ginekologicznego może być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami. Wyszukiwarka umożliwia szybkie i skuteczne znalezienie gabinetów w wybranej lokalizacji, przygotowanych do obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami.

Wśród udogodnień można znaleźć np. gabinet z obniżanym fotelem ginekologicznym, podnośnikiem do przesadzania na fotel, możliwością wejścia z psem asystującym, czy pętlą indukcyjną. Wyszukiwarka może być dużym ułatwieniem dla pacjentów mających problemy ze skorzystaniem z usług ginekologicznych w standardowych gabinetach.

Wyszukiwarka jest dostępna na stronie: https://dostepnaginekologia.pl/.

Każda zarejestrowana na tej stronie osoba może dodać samodzielnie kolejne gabinety ginekologiczne, rozbudowując w ten sposób bazę danych i pomagając innym pacjentom znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce.

Na stronie można również znaleźć listę placówek medycznych, w których znajdują się wagi dostępne w danym województwie, z rozróżnieniem na wagi siedzące i łóżkowe oraz ich podtypy.


Źródło: Biuro RPP

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.